Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja: otwarcie sklepów w niedziele niezgodne z konstytucją

Grecja: otwarcie sklepów w niedziele niezgodne z konstytucją

Grecka Rada Stanu uznała, że decyzja o otwarciu sklepów w niedziele jest niezgodna z konstytucją. Najwyższy sąd administracyjny w tym kraju odniósł się do postanowienia z 2014 roku, wydanego przez greckiego ministra rozwoju pod wpływem nacisków wierzycieli.

Sprawę do sądu wniosły stowarzyszenia zawodowe, które nie zgadzały się z decyzją umożliwiającą otwarcie sklepów we wszystkie niedziele w roku. Miał to być pilotażowy program wprowadzony w kilku regionach Grecji, między innymi w Attyce i Salonikach. W uzasadnieniu sędziowie podali, że konstytucja gwarantuje wszystkim pracownikom prawo do wypoczynku i wolnego czasu spędzanego indywidualnie lub z rodziną, który ma być regularną przerwą w roboczym tygodniu.

Decyzja ta nie ma jednak wpływu na ustawę z 2013 roku, która wprowadziła osiem niedziel handlowych w całej Grecji w ciągu roku. Poza tym małe sklepy, które nie należą do sieci handlowych, mogą być otwierane w niedziele po uzgodnieniu tego z lokalnymi władzami. Zarówno europejscy wierzyciele, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy żądają od Aten, aby możliwe było otwarcie sklepów we wszystkie niedziele, do czego zobowiązał się grecki rząd.

Niedziela została wprowadzona jako dzień wolny od pracy w Grecji w 1909 roku. W tym dniu mogą być otwarte jedynie kluby, restauracje, kawiarnie, cukiernie i podobnego typu lokale.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/zr

polskie radio

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne