Według najnowszego raportu CityDNA Barometer, Ateny znajdują się w pierwszej trójce najbardziej odpornych miast europejskich pod względem sprzedaży biletów międzynarodowych na podróże w okresie od 1 października do 31 grudnia tego roku.
W oparciu o najnowsze dane dotyczące sprzedaży biletów lotniczych przez ForwardKeys, raport pokazuje, że europejski sektor podróży i turystyki wykazuje obiecujące oznaki w ostatnim kwartale 2023 r., a niektóre wiodące kierunki zbliżają się do poziomów sprzed pandemii.
Według raportu oczekuje się, że południowoeuropejskie destynacje będą nadal przodować w najwyższych rankingach ożywienia. Miasta takie jak Lizbona i Ateny odnotowały dwucyfrowy wzrost w IV kwartale, wzrastając o 13 procent.
„Liczba miejsc na międzynarodowe podróże do Europy prawie osiągnęła poziom sprzed pandemii w III kwartale i wykazuje tendencję wzrostową przed IV kwartałem – jest to bardzo potrzebny bodziec do ponownego ożywienia podróży w całej Europie” – mówi Olivier Ponti, wiceprezes ds. analiz w ForwardKeys.
Madryt odnotowuje 9-procentowy wzrost liczby przyjazdów międzynarodowych w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., podczas gdy Stambuł również stopniowo pnie się w górę w rankingach najbardziej odzyskanych miejsc docelowych. Ponadto przewiduje się, że Londyn (-2 proc.), Dublin (-2 proc.) i Rzym (-3 proc.) osiągną prawie poziom przyjazdów sprzed pandemii.
„Ten wzrost podaży lotniczej jest jak dotąd zaspokajany przez trwały wzrost popytu, który, jak się spodziewamy, popchnie wiele miejsc docelowych z powrotem do poziomów sprzed pandemii, podczas gdy ogólne wolumeny będą kontynuować ożywienie do 2024 r.” – dodaje Ponti.
Według ForwardKeys, hiszpański rynek wyjazdowy odradza się w szybszym tempie niż średnia światowa. W szczególności wyjazdy do innych krajów europejskich są o 6 procent wyższe niż w tym samym kwartale 2019 roku. Ponadto podróże długodystansowe również wykazują oznaki ożywienia, a rezerwacje są obecnie na poziomie sprzed pandemii.