Jak ogłosiła Europa Nostra, Folegandros, Sifnos i Serifos są obecnie jednymi z siedmiu najbardziej zagrożonych miejsc w Europie.
Trzy wyspy archipelagu Cyklad z początkiem roku znalazły się na liście najbardziej zagrożonych obiektów dziedzictwa kulturowego w Europie w 2024 roku w ramach programu Europa Nostra – Instytutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) „7 Most Endangered Program” – kampanii społeczeństwa obywatelskiego rozpoczętej w 2013 roku w celu ochrony zagrożonego dziedzictwa Europy.
„Cyklady zmagają się z niezliczonymi wyzwaniami wynikającymi z gwałtownego rozwoju turystyki i szalejącego budownictwa. Mimo napędzania wzrostu gospodarczego, pociąga to za sobą szereg problemów środowiskowych, kulturowych i społecznych, w tym degradację zasobów naturalnych, zniszczenie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, niedobór wody, problemy z gospodarką odpadami i różnice społeczno-ekonomiczne” – czytamy w oświadczeniu Europa Nostra.
„Szczególnie niepokojące są mniejsze wyspiarskie destynacje na Cykladach, które ponoszą ciężar nadmiernej turystyki. Obciążenie infrastruktury i rosnący popyt na zakwaterowanie stanowią poważne wyzwania” – dodano.
Oprócz trzech greckich wysp, inne zagrożone miejsca na liście to: Osiedle robotnicze w Roubaix-Tourcoing we Francji; Kościół San Pietro w Gessate i Synagoga w Sienie we Włoszech; Dom Jugosłowiańskiej Armii Ludowej w Šabac w Serbii; Kościół St Georgios i Żelazna Brama w Antiochii w Turcji.
W 2023 roku dwór („Konaki”) Gidasa w wiosce niedaleko Salonik znalazł się na krótkiej liście 11 najbardziej zagrożonych obiektów dziedzictwa kulturowego w Europie. Z kolei w 2021 roku pięć innych greckich wysp – Amorgos, Kimolos, Kythira, Sikinos i Tinos – również znalazło się wśród siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów w Europie.
Tegoroczna nominacja została dokonana przez partnera Europa Nostra w Grecji, Elliniki Etairia – Stowarzyszenie na rzecz Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego (ELLET).
„Uwzględnienie wysp na liście pozwala nam zwrócić uwagę tak na zagrożenia, jakie stwarzają ich udane wyniki turystyczne, wzrost i przyspieszona budowa – jak i na naszą odpowiedzialność za ochronę piękna oraz bogactwa naturalnego i kulturowego, które odziedziczyliśmy” – powiedział prezes ELLET Stathis Potamitis.
„Wyspy potrzebują naszej opieki… wpis na listę Europa Nostra jest silnym wezwaniem do wszystkich, państwowych i prywatnych interesariuszy, mieszkańców i międzynarodowych turystów” – dodał.
opr. Milena Sarna