Strona głównaAktualnościPolskaErasmus upada.UE brakuje pieniędzy

Erasmus upada.UE brakuje pieniędzy

Europejski Fundusz Społeczny jest bankrutem. Z tego powodu cięcia dotkną m.in. popularny program Erasmus, który ma ogłosić upadłość.

Alain Lamassoure, przewodniczący komisji ds. budżetu w Parlamencie Europejskim, przyznał, że Europejski Fundusz Społeczny jest bankrutem. Braki w budżecie unijnym spowodują ograniczenie kilku programów. Cięcia dotkną m.in. popularny wśród studentów Erasmus. W połowie października program ma ogłosić upadłość.

Co roku z wymiany studentów korzysta około 150 tysięcy studentów, którzy dostają stypendia na studia w 33 państwach Europy.

Upadek Erasmusa?
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, czyli przedstawiciel Erasmusa w Polsce studzi emocje.

– Nie przewidujemy zamknięcia projektu z dnia na dzień – uspokaja Anna Atłas z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. – Erasmus nie jest bankrutem, ale jest w takiej samej kondycji jak cała Unia Europejska. Wypowiedź wysokiego urzędnika UE należy traktować jako element negocjacji. Środki na program są zabezpieczone na rok akademicki 2012/2013. Od 2014 roku ma zostać uruchomiony nowy program „Erasmus dla wszystkich”, który będzie obowiązywać do 2020 roku. W przypadku tego programu cięcia będą konieczne, na jego ostateczny wygląd będą miały wpływ negocjacje budżetowe – dodaje.

Koniec Erasmusa? Nie ma oficjalnych informacji
– Informacja o problemach Erasmusa dotarła do nas wczoraj z Luksemburga i była dużym zaskoczeniem – mówi Mateusz Hilgner, prezes Stowarzyszenia Wspierania Międzynarodowych Wymian Studenckich Erasmus Student Network Polska. – W czerwcu dostawaliśmy sygnały, że program może mieć problemy finansowe, ale nikt nie spodziewał się, że jest zagrożony. Sprawa jest o tyle dziwna, że przygotowujemy konferencję z okazji 25-lecia programu. Czekamy na dalsze doniesienia w tej sprawie. Ze swojej strony będziemy lobbować za kontynuacją Erasmusa. Mamy nadzieję, że pieniądze jednak się znajdą, chociaż w rzeczywistości kryzysu gospodarczego może to być trudne – dodaje.

Co ze studentami, którzy wyjechali na wymianę na semestr, który właśnie się rozpoczął?
– Umowy na rok 2012/2013 zostały już podpisane i na pewno zostaną zrealizowane. Nie ma żadnych oficjalnych informacji w związku z upadłością Erasmusa – informuje Mirosław Klimkiewicz, kierownik biura obsługi studentów zagranicznych na UJ. – Część pieniędzy na program Erasmus już przyszła, druga ma przyjść w styczniu. Możliwe, że większe cięcia mają dotyczyć kolejnych lat: 2014 – 2020, ale to są tylko przypuszczenia, bo nie wierzę, że programu Erasmus mógłby przestać istnieć – dodaje.

www.mmkrakow.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne