Miód grecki to bardzo terapeutyczny i pyszny produkt spożywczy, jeden z najlepszych jakie oferuje natura, a także można go zaliczyć do podstawy diety śródziemnomorskiej. Na Ikarii lokalny miód, w swojej świeżej i czystej postaci, jest jednym z sekretów długowieczności.
Grecki miód to jeden z najbardziej wszechstronnych naturalnych słodzików w całym kraju. To kluczowy składnik diety regionu śródziemnomorskiego, występujący w każdym rodzaju potraw od deserów i herbat po sałatki i dania główne. Śniadania, obiady czy kolacje – każda pora jest dobra na odrobinę greckiego miodu, a na deser nie można go odmówić.
Miód grecki ma również właściwości lecznicze: jest antybakteryjny, bogaty w przeciwutleniacze i flawonoidy oraz pomaga organizmowi regulować poziom cukru we krwi. To sprawia, że dodanie go jest idealnym sposobem na naturalne osłodzenie niemal każdego przepisu.
Greckie pszczelarstwo
Pszczelarstwo jest niezbędną częścią greckiego życia już od czasów starożytnych, kiedy to zostało ustanowione jako praktyka na dużą skalę. Archeolodzy odkryli, że w epoce hellenistycznej pszczelarze tak wyprzedzali swoje czasy, że rozdysponowali ule na duże regiony, aby jak najlepiej wykorzystać różne odmiany roślin endemicznych dla każdego obszaru. Tego typu działalność jest kontynuowana w Grecji w obecnych czasach.
Podczas greckiego kryzysu finansowego wiele osób opuściło miasto lub działalność miejską i zwróciło się ku starożytnej sztuce i nauce pszczelarstwa. W rezultacie w kraju jest dziś około 20-25 tysięcy pszczelarzy z kilkoma lub wieloma ulami. Szacuje się, że z tej liczby pszczelarzy 5000 to zawodowcy, 10 000 to osoby zatrudnione na pół etatu, a kolejne 10 000 to amatorzy.
Rodzaje miodu
W Grecji miód dzieli się na kilka smaków w zależności od tego, z czego żywią się pszczoły. Istnieje miód tymiankowy, wytwarzany od czasów starożytnych i znany jako jedna z najsmaczniejszych greckich odmian. Miód tymiankowy z Ikarii jest intensywnie kwiatowy w smaku i aromacie, choć nieco lżejszy od innych odmian. Pochodzi od pszczół, które żywią się rodzimym tymiankiem i innymi miejscowymi ziołami, a na wyspie uważany jest za przysmak. Istnieje także miód jodłowy, który można pozyskać z obszaru pasma górskiego Tajgetu, najwyższego terenu Peloponezu. Obszar ten jest gęsto wypełniony rodzimymi greckimi jodłami, a miód ma piękny bursztynowy kolor, żywiczny akcent ze złożonymi smakami kandyzowanej pistacji, sasafrasu i pieczonych kasztanów.
Co więcej, bardzo szczególna odmiana, zwana anamą lub wrzosem, to najrzadszy, najlepszy, najbardziej terapeutyczny i pyszny miód Ikarii – świeży i pakowany na zimno przez lokalną rodzinę, ten niezwykle gęsty miód wykazuje nuty ziemiste, drzewne, kwiatowe i mineralne, z odrobiną smaku podobnego do toffi i karmelu.
Rodzajów miodu jest wiele, a to były tylko niektóre przykłady. Ze względu na ogromną różnorodność flory Grecji – około 6500 różnych rodzajów, z których 1500 jest endemicznych – istnieje wiele różnych rodzajów miodu o fascynującym zakresie smaków i właściwości. Najczęściej spotykane odmiany miodu to rodzaj sosnowy, kwiatowy, tymiankowy, kasztanowy, pomarańczowy, szałwiowy i odmiana waniliowa Mainalos. Po wybraniu ulubionego i najsmaczniejszego warto jest jednak wiedzieć jak i do czego go użyć poza wyjadaniem go łyżeczką prosto ze słoika, ponieważ istnieją bardziej kreatywne opcje.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak wykorzystać miód i cieszyć się nim zarówno w słonych, jak i słodkich potrawach.
Wmieszany do sosu sałatkowego lub winegretu
Najlepiej za każdym razem robić własne dressingi do sałatek, a miód jest właśnie idealnym sposobem na przełamanie goryczki balsamicznej lub kwasowości cytryn. Doskonale komponuje się również z fetą, owocami i niemal każdym warzywem, łatwo wzmacniając naturalny smak. Lejący się miód, czy też na szybko roztopiony, może być także dodany na samym końcu – polany na wierzchu całej sałatki lub na każdej indywidualnej porcji.
Naturalny słodzik w herbatach lub do smoothie
Miód jest świetną alternatywą na zaspokojenie słabości do słodyczy, unikając jednocześnie przetworzonych cukrów. Mimo że miód zawiera cukry proste, nie jest on podobny do cukru białego lub sztucznych substancji słodzących. Połączenie fruktozy i glukozy pozwala organizmowi lepiej regulować poziom cukru we krwi – w przeszłości nawet starożytni olimpijczycy spożywali miód i słodkie suszone figi, aby poprawić swoją wydajność. Dlatego nie warto krępować się, ponieważ dodanie pożądanej ilości do herbaty lub do miski śniadaniowego smoothie może okazać się nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim smaczne.
Idealny dodatek do śniadania
Ulepszenie prostego śniadania o poranku może być szybkie i bardzo proste – wystarczy odrobina miodu. Można go polać na kanapki z posmarowanym tahini (pastą sezamową), masłem orzechowym, czy też na tostach z kawałkami banana. Ponadto jest to świetny sposób na uatrakcyjnienie porannej owsianki, płatków lub amerykańskich naleśników, czyli oczywiście śniadań miłośników zaczynania dnia od słodkości, co może nie każdemu odpowiadać.
Do słonych przystawek meze
Myśląc o tym, jak stworzyć idealny półmisek meze, należy wziąć pod uwagę równowagę smaku. Warto przygotować idealną mieszankę słodkich i słonych smaków, co oznacza, że patera przystawek powinna w jakimś stopniu zawierać miód. Można go postawić na boku w miseczce, gotowy do maczania lub smarowania pokrojonych serów, lub dodać go bezpośrednio do przekąsek, na przykład do tych z fetą – miód tworzy doskonały kontrast z tym serem.
Do klasycznych deserów
Wiele greckich deserów zawiera także grecki miód, ponieważ jest to naturalny „sos”, który nie wymaga przepisu, wymyślania czy gotowania i idealnie pasuje do lodów, a także wielu innych przysmaków. Istnieje nawet nazwa tej kategorii słodyczy: melomena, która zawiera greckie słowo oznaczające miód.
Ponadto można przy okazji spróbować regionalnych specjałów z miodem, których w Grecji jest wiele. Na Ikarii można napotkać sosnowy miód polany na loukoumades, Santorini szczyci się swoją Melitinią, czyli słodkimi tartaletkami z serem, a Mykonos to miejsce, do którego można się udać, jeśli szukamy słynnego ciasta orzechowo-miodowego o nazwie melopita.
Zofia Masalska