Z pustką w państwowych kasach, które upominają się o „zastrzyk” gotówki, kontrolerzy coraz częściej zaszczycają swoją obecnością w Środkach Komunikacji Miejskiej. Poniżej znajdzie się wszystko, co powinien wiedzieć każdy odnośnie procedury kontroli biletów ale i nałożenia opłaty dodatkowej („mandatu”).
Co najważniejsze, każdy powinien wiedzieć, że przed rozpoczęciem kontroli biletów, kontrolerzy są zobowiązani do okazania swojej służbowej legitymacji, na której wypisane są ich dane osobowe.
Dochodzi do kontroli a ja nie mam ze sobą dowodu tożsamości. Co dzieje się w takiej sytuacji?
Jeżeli ktoś dopuści się naruszenia przepisów i nie posiada ze sobą dowodu tożsamości, ale chce uiścić opłatę dodatkową, wtedy sporządza się zgodnie z przepisami dokument Potwierdzenia naruszenia przepisów i nałożenia opłaty dodatkowej spisując dane osobowe przedstawione w formie ustnej.
W przypadku, gdy ktoś chce uiścić opłatę w trybie natychmiastowym ale nie chce ujawniać swoich danych osobowych z dowodu tożsamości, wtedy w dokumencie potwierdzenia naruszenia przepisów i nałożenia opłaty dodatkowej, dane z dowodu tożsamości są wpisywane jako „nieznane”.
Jeśli osoba, która naruszyła przepisy nie ma ze sobą dowodu osobistego bądź innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i ponadto nie wyraża chęci lub nie może uiścić opłaty dodatkowej, wtedy wymagane jest wezwanie przedstawiciela organu Policji.
Co dzieje się jeśli ktoś odmówi przyjęcia dokumentu Potwierdzenia naruszenia przepisów i nałożenia opłaty dodatkowej?
Jeżeli po zatwierdzeniu danych ktoś odmówi podpisania opłaty dodatkowej i jej przyjęcia, kontroler notuje w dokumencie poniższą formułkę: „Odmówił podpisu i przyjęcia opłaty dodatkowej” i przedkłada dwa odpisy do odpowiedniej służby wydziału (OASA, OSY, STASY)
Czy kontroler ma prawo do zatrzymania karty niekreślonej ilości przejazdów?
Jest dozwolone zatrzymanie dokumentu w przypadkach, gdy karta użytkowana jest przez osoby inne niż na fotografii lub w przypadku jej sfałszowania. W tych sytuacjach wymagane są dane osoby naruszającej przepisy zgodne z rzeczywistością, następnie zostaje potwierdzone naruszenie przepisów i przedkłada się dodatkowe uwagi do wydziału w toku dalszych działań.
Co można zrobić, gdy ktoś jest przekonany o niesłuszności nałożenia opłaty dodatkowej?
Jeżeli ktoś jest przekonany, że niesłusznie została mu nałożona opłata dodatkowa, należy zgłosić się do odpowiedniego wydziału, gdzie został uprzednio skierowany i wypełnić pismo zażaleń, które zostanie rozpatrzone przez Komisję ds. zażaleń.
Nałożono ci opłatę dodatkową choć posiadasz kartę niekreślonej liczby przejazdów, której nie miałeś przy sobie?
W takich przypadkach, należy zgłosić się do odpowiedniego wydziału przedkładając dokument potwierdzenia naruszenia przepisów wraz z kartą nieokreślonej liczby przejazdów. Jeśli tylko karta jest ważna i data jej wydania jest wcześniejsza niż daty wystawienia opłaty dodatkowej, należność zostanie anulowana.
Jesteś uprawniony do przejazdu ulgowego ale nałożona opłata dodatkowa dotyczy normalnej ceny biletu?
W odpowiednim wydziale można zgłosić się z potwierdzeniem naruszenia przepisów i nałożenia opłaty dodatkowej, posiadając ze sobą legitymację uprawniającą do przejazdów ulgowych w celu nałożenia analogicznej opłaty dodatkowej.
Co dzieje się w sytuacji, gdy nie uiścisz opłaty dodatkowej?
Opłata dodatkowa odpowiada 60-krotnej cenie biletu, tzn. wynosi 84 euro (1.40×60), jednocześnie dla pasażerów uprawnionych do biletu ulgowego wynosi 36 euro (0.60×60)
Jeżeli opłata dodatkowa nie zostanie uiszczona natychmiast bądź w ciągu 60 dni od daty jej wystawienia, dokument Potwierdzenia naruszenia przepisów i nałożenia opłaty dodatkowej zostaje przeniesiony do odpowiedniej placówki Publicznej Służby Finansów (D.O.Y), do której należy osoba naruszająca przepisy.
Jeśli jednak opłata dodatkowa zostanie uiszczona w ciągu 10 dni kalendarzowych od daty jej wystawienia, uwzględnia się zniżkę w wysokości 50%.
Opracowała Karolina Swat