W Grecji początek „zimowego szaleństwa” określany jest na lata dwudzieste XX wieku. Liczba pasjonatów tej zimowej aktywności stale w Grecji rośnie i przyciąga także wielu zagranicznych turystów. Grecja oferuje wiele miejsc idealnych dla każdego. Poniżej przedstawiamy kolejny z nich.
Ośrodek Narciarski Pelion powstał z inicjatywy Greckiego Klubu Alpejskiego z Volos w 1967 roku, kiedy to rozpoczął swoją działalność pierwszy wyciąg. Od 1997 roku za zarządzanie nim odpowiadała Firma Deweloperska Magnesia. Od 2008 roku rozwojem i eksploatacją ośrodka narciarskiego zarządza spółka Kentavron Oros, która jest zarządcą regionalnym. Ośrodek narciarski Pelion znajduje się na szczycie góry Pelion, a konkretnie na terenie Agriolefkes.
Pelion to właściwie półwysep i pasmo górskie o tej samej nazwie we wschodniej części Grecji w regionie Tesalia u wybrzeży Morza Egejskiego, otaczający od zachodu i południa Zatokę Pagasyjską. Jest to jedno z najbardziej zielonych miejsc w Grecji. Góry pokrywa gęsto las dębowo-bukowy. Gdzieniegdzie na zboczach poprzylepiane są tradycyjne wioski otoczone sadami i gajami oliwnymi.
Dojazd do ośrodka narciarskiego prowadzi z sieci dróg krajowych Volos-Zagora. Ośrodek narciarski jest połączony z osadą Agios Lavrentios drogą o długości około 8 km. Osada Chania jest najbliżej ośrodka narciarskiego i jest z nią połączona drogą o długości 8 km. Droga Chania-Kissos, która kończy się na drugim parkingu, to droga żwirowa o długości 11 km.
Pomimo tego, że jest to mały ośrodek, Pelion jest uznawany za jeden z najbardziej urokliwych ośrodków narciarskich w kraju, dzięki wspaniałej lokalizacji z jednoczesnym widokiem na Morze Egejskie i Zatokę Pagasyjską, a także otoczenie lasów bukowych. Sprawia to, że jest to rajskie miejsce. Ośrodek narciarski w regionie Agriolefkes na Pelionie leży na wysokości 1471 m n.p.m. i znajduje się 30 km od Wolos.
Wolos jest to jedno z największych i najbardziej atrakcyjnych miast w Grecji oraz jeden z najważniejszych portów w kraju. Współczesne miasto, zbudowane w pobliżu starożytnego Iolkos, jest dominującym ośrodkiem miejskim rejonu Magnezji. Miejsce to łączy w sobie urok morskiego krajobrazu i tajemniczy czar górskiej siedziby centaurów. Związki tego obszaru z mitologią pobudzają fantazję wizytujących te regiony turystów. Rejon Magnezji pojawia się w wielu spośród najbardziej znanych opowieści greckiej mitologii. Przykładowo wychowankami jednego z centaurów – Chirona, byli między innymi Achilles oraz Asklepios. Wyprawa Argonautów, której losy opisuje jeden z najważniejszych eposów greckiej mitologii, wyruszyła właśnie stąd, z wód Zatoki Pagasyjskiej. Warto zatem przy okazji wizyty w centrum sportowym Agriolefkes – Pelion odwiedzi Wolos i rozkoszować się pięknymi widokami, szukać śladów mitologii oraz zjeść pyszny ekmek.
Mówiąc o centrum sportowym Agriolefkes – Pelion należy wspomnieć, że jest to ulubiony ośrodek dla doświadczonych narciarzy, wyposażony w pięć wyciągów narciarskich, siedem tras zjazdowych, pięciokilometrową trasę biegową ozdobioną bukami i kasztanowcami.
Ośrodek Narciarski Agriolefkes posiada trasy zjazdowe zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Obiekt oferuje wspaniały widok na morze. Trasy prezentują się następująco:
• 3 czerwone
– Thetis (składa się z trzech części, z których jedna ma nachylenie 1050 mi dwie kolejne o długości 200 m każda) ma 400 m długości.
– Iason, 500 m długości.
– Panorama o długości 1050 m, najdłuższa w Ośrodku Narciarskim. W jej środku na dystansie 300 m jest bardzo trudna trasa (czarna) i wymaga szczególnej uwagi.
• 2 niebieskie
– Pylony o długości 500 m.
– Kentavron, 1350 m długości.
• 1 zielona
– trasa dla początkujących, która jest podzielona na dwie części, jedną o długości 2100 m i drugą 120 m.
• 1 trasa do narciarstwa biegowego o długości 5 km, o wyjątkowym naturalnym pięknie
Goście ośrodka mają dostęp do wielu atrakcji oraz udogodnień. Warta wspomnienia jest tutaj szkoła narciarska i snowboardowa a także lekcje prywatne lub grupowe, specjalne kursy dla dzieci prowadzone przez nauczycieli. Turyści mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz obserwatorium, które znajduje się na górze. We współpracy z Volos Shooting Club goście mają możliwość nauki i ćwiczenia strzelectwa z łuku lub popguna z pomocą doświadczonych trenerów i przy użyciu wysokiej jakości sprzętu.
Dzięki wsparciu Klubu Jeździeckiego Magnessia turyści mają możliwość praktykować jazdę konną z wytresowanymi końmi po wspaniałych ścieżkach w okolicy. Mają także możliwość wyboru małej lub dużej, łatwej lub trudnej, ale w każdym razie pięknej trasy.
Inną ciekawą alternatywą dla turystów są rowery górskie. Rozwój turystyki pieszej na szlakach Pelion daje możliwość poznania przyrody oraz bogatej flory i fauny okolicy.
Ośrodek organizuje także wiele ciekawych wydarzeń, warto wskazać tutaj: obozy sportowe, gry w lesie czy wydarzenia nocne w świetle księżyca.
Okolica ośrodka obfituje w różnorodne atrakcje turystyczne. Kilka z nich przedstawiamy poniżej:
• Stanowisko archeologiczne Demetrias,
• Stanowisko archeologiczne Dimini,
• Stanowisko archeologiczne Nea Agchialos,
• Stanowisko archeologiczne w Pherai,
• Stanowisko archeologiczne Sesklo,
• Biblioteka publiczna Zagora,
• Klasztor Metamorfossis Flamouriou,
• Klasztor św. Gerassimosa w Makrynitsa,
• Klasztor St. Kyprianos w Velestino,
• Muzeum Archeologiczne Athanasakeio w Volos,
• Muzeum Sztuki Ludowej i Historii Pelion,
• Muzeum Ch. Zioga,
• Muzeum Theophilosa,