Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieBougatsa – grecka przekąska na każdą porę dnia

Bougatsa – grecka przekąska na każdą porę dnia

Bougatsa to greckie, pyszne, delikatne ciasto, które można zjeść o każdej porze dnia. Pasuje zarówno do śniadania, lunchu czy kolacji. Do bougatsy polecamy przygotować ulubioną kawę albo szklankę soku.

Bugatsa jest wykonana z ciasta filo* i wypełniona kremowym lub serowym nadzieniem. Występuje również w innych postaciach smakowych takich jak: mięso, szpinak ze śmietaną lub z kremem kakaowym. Może być spożywana zarówno na słodko z nadzieniem waniliowym z semoliny, jak i na słono zawierając ser mizithra lub mięso mielone.

Pochodzenie
Nazwa bougatsy wywodzi się od łacińskiego focacia / focaccia = rodzaj chleba pieczonego, odpowiednikiem tureckiego słowa POĞAÇA = ciasto.

W Grecji uważa się, że bougatsa pochodzi z miasta Serres, które leży w regionie Środkowej Macedonii w północnej Grecji. Została sprowadzona przez ludność Azji Mniejszej, która przybyła w te regiony podczas wymiany ludności między oboma krajami. Z biegiem czasu bougatsa szybko stała się popularna w Salonikach, w Veria i Chalkidiki (Północna Grecja), a także w Chania i Iraklion, które leżą na Krecie. Do dzisiejszego dnia Saloniki i Serres cieszą się dobrą opinią i dużą popularnością tego smakołyku w Grecji.

Smak ciasta różni się w zależności od regionu Grecji procesem jej przygotowania i sposobem podawania. Na przykład bougatsa w miejscowości Veria jest bardzo słodka i pełna śmietany, podczas gdy w Salonikach jest chrupiąca i niezbyt słodka.

bougatsa1
Wśród mieszkańców Grecji północnej najlepszym uznaniem cieszy się bugatsa z nadzieniem serowym i śmietanką. Ciasto, podawane jest w pokrojonych niewielkich kawałkach, posypane cukrem i pudrem i / lub cynamonem. Oprócz tych dwóch popularnych smaków występuje w wielu postaciach z nadzieniem mięsa mielonego, szpinaku lub bez nadzienia (same ciasto filo posypane cukrem). Natomiast w południowej Grecji bougatsa nadziewana jest tylko kremem na słodko robionym z semoliny (mąka lub kasza otrzymywana z pszenicy durum). W Chanii bougatsa nazywana jest „bougatsą Chanion” i jest wytwarzana przez specjalne cukiernie, zazwyczaj otwarte od rana do wieczora.

W godzinach porannych ze wszystkich cukierni i kawiarni Grecji dochodzi jej słodki zapach. Większość współczesnych odmian bougatsa jest wytwarzana maszynowo, ale niektóre kawiarnie i piekarnie sprzedają ręcznie robiony smakołyk, w szczególności w mniejszych miastach i na greckich wioskach. Grecy potrafią pokonać nawet kilkanaście kilometrów, by kupić swoje ulubione ciasto.

Ciekawostki
W dniu 1 czerwca 2008 r. Miasto Serres zostało rekordzistą największej bougatsy. Ważyła ono 182,2 kg i miała 20 metrów długości. Ponad 40 piekarzy pracowało wspólnie nad stworzeniem tego wielkiego ciasta!

A wy? Lubicie bougatsę? Wolicie jeść ją rano czy wieczorem?

*Ciasto filo* (lub fyllo, z gr. φύλλο „liść” – rodzaj bardzo cienkiego, nie drożdżowego ciasta

Opr. Magdalena Bocoń

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne