Jak wynika z najnowszego rankingu agencji PR Reboot Online, Ateny znalazły się wśród najlepszych miast dla cyfrowych nomadów. Cyfrowy nomada to osoba, która żyje i pracuje zdalnie w podróży.
Tworząc listę najlepszych miejsc dla aspirujących cyfrowych nomadów w Europie i okolicach, agencja skrupulatnie wzięła pod uwagę różne czynniki, takie jak średni koszt noclegu w Airbnb, szybkość Internetu, środki bezpieczeństwa, dostępność transportu publicznego oraz średnie wydatki na posiłki i lokalne napoje.
Zgodnie z wynikami, stolica Grecji zajęła dziesiąte miejsce w rankingu ogólnym dla osób mieszkających w Europie, szukających zmiany scenerii, jednocześnie będąc w stanie wykonywać pracę w swojej macierzystej strefie czasowej.
„Zajmując dziesiąte miejsce w ogólnym indeksie krajów w Europie, Ateny mogą być świadkami napływu europejskich cyfrowych nomadów poszukujących innego stylu życia” – stwierdzili naukowcy.
Ocenione na 5,59 na 10 punktów, Ateny oferują nomadom średni koszt noclegu na Airbnb w wysokości 105,48 euro, doskonały transport publiczny (98,7% populacji mieszka w pobliżu usług transportowych) i umiarkowane koszty utrzymania. Ateny oferują również szereg atrakcji, od festiwali i tętniącego życiem nocnego życia po ciekawe muzea. Greckie miasto zostało uznane za jedno z najlepszych miejsc na wycieczki naukowe i artystyczne.
Na pierwszej i drugiej pozycji uplasowały się kolejno Madryt i Barcelona, uzyskując odpowiednio 6,96/10 i 6,58 punktów.
„Biorąc pod uwagę, że hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów pozwala osobom o różnym miejscu zamieszkania na pobyt w kraju przez okres do roku, oba te miasta mogą być dobrą opcją dla tych, którzy chcą poznać hiszpańską kulturę i styl życia” – stwierdzili badacze.
Lizbona i Porto również plasują się wysoko, ponieważ oba są „wyjątkowo bezpieczne i mają doskonały dostęp do transportu publicznego”.
Piąte miejsce w rankingu zajął Berlin, a za nim plasują się kolejno Rzym, Stambuł, Walencja i Lyon.
Według badań, trendy wyszukiwania Google dla „cyfrowych nomadów” w Wielkiej Brytanii wzrosły o 43% w ciągu ostatniego miesiąca.
„Dla wielu młodych ludzi realizujących kariery oparte na pracy online (takie jak freelancing, przedsiębiorczość lub tworzenie treści), chęć życia w cieplejszym klimacie i niższe koszty utrzymania są bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej” – stwierdzili badacze.
opr. Milena Sarna