17 i 18 listopada odbędzie się w Rzeszowie druga odsłona 7. edycji Kongresu 590, który objął honorowym patronatem Prezydent RP. Goście imprezy, która już na trwałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju, spotkają się w stolicy Podkarpacia – Rzeszowie.
Tradycyjnie głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie uroczysta gala wręczenia Narody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie dwóch dni wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w debatach z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych podczas Kongresu 590 będzie czy Polonia Gospodarcza może być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski i współpracy państw regionów Trójmorza?
Jak zainicjować współpracę między polskimi zainteresowanymi eksportem małymi i średnimi przedsiębiorstwami a Polonią Gospodarczą Trójmorza i Świata? Czy powinno to być zadanie dla agend rządowych? Czy powstanie Ministerstwa ds. Polonii i Polaków za Granica, ze szczególnym uwzględnieniem Polonii Gospodarczej wpłynie stymulująco na PKB?
Rola polonijnych organizacji pozarządowych na przykładzie stowarzyszenia Poland Business Center World z Wiednia, jako platformy i animatora współpracy Polonii Gospodarczej z Macierzą.
Do dyskusji chcemy zaprosić Polonię Gospodarczą Trójmorza jak i Polonię z innych kontynentów. Celem panelu jest stworzenie inicjatyw i propozycji skierowanych do polskiego rządu, które uwypuklą znaczenie Polaków zamieszkałych za granicą dla Polski, Trójmorza. Chcemy od firm z Polski usłyszeć jakie mają oczekiwania wobec Polonii Gospodarczej, czy dostrzegają wagę marketingu etnicznego? Wspólnie kreujmy markę made in Poland! Za granicą mamy inżynierów, naukowców, managerów, prawników pochodzenia polskiego. Wielu z nich chce lub już wróciło do Polski. Czy ich doświadczenie jest wykorzystywane? Jak do nich dotrzeć? Wykorzystajmy potencjał Polonii, która od lat żyje za granicą, zna realia danego kraju, a jednocześnie jest związana z Polską. Nasze wnioski, propozycje niech będą zalążkiem tematów i treści paneli jakie chcielibyśmy usłyszeć na Światowym Forum Polonii Gospodarczej w roku 2023. Stwórzmy je wspólnie! Wojna na Ukrainie nakazuje nam szybciej podejmować decyzje. Natychmiastowe wzmocnienie kontaktów Polonii Gospodarczej z Macierzą jest Polską Racja Stanu i nie może być tylko przedmiotem dyskusji lecz musi być przedmiotem konkretnych działań. Panel jest kontynuacją tematu z poprzedniej edycji Kongresu 590 teraz w formie dyskusji.
W pierwszym dniu Kongresu 590, 17 listopada o godz. 14:00 – 14:45 (czasu polskiego) – Scena Główna, dyskutować o tym będą: inż. Piotr Winiarski, prezes stowarzyszenia Poland Business Center World z Austrii, Marcin Pondo, dyrektor zarządzający Consulting Hungary z Węgier, dr hab. inż. Jacek Leśkow, profesor Politechniki Krakowskiej z USA, Katarzyna Iwona Bielik, Ekspert z Słowacji.
Wszystkie panele i wystąpienia transmitowane będą na żywo na stronie kongres590.pl.