Ser jest to produkt spożywczy wytwarzany poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. Warto wskazać, że istnieje wiele gatunków sera, dlatego też dzieli się je np. ze względu na gatunek mleka, zawartość tłuszczu, konsystencję, proces produkcyjny i czas dojrzewania oraz wiele innych czynników. Jak wskazuje literatura sery są ważnym źródłem wapnia, a także białka a także witaminy B12. Grecja to prawdziwy raj dla koneserów sera. Można spotkać tutaj wiele gatunków o niezapomnianych smakach i nie sposób byłoby je wymienić wszystkie, dlatego zaprezentuję te, które są moimi ulubionymi. Będą to bez wątpienia sery stosunkowo popularne, jednak dla mnie stanowią kwintesencję serowego smaku Grecji.
Feta
To zdecydowanie najsłynniejszy grecki ser. Jest wytwarzana z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i koziego. Warto zaznaczyć, że ser feta dojrzewa przez kilka tygodni. Następnie jest przechowywany w beczkach z solanką przez co najmniej dwa miesiące, zanim trafi do supermarketów i sklepów, gdzie jest krojony i sprzedawany. Schnie dość szybko, dlatego nawet w lodówce, musi być przechowywany w solance, aby zapewnić odpowiednie warunki. Popularny ser stołowy feta jest używany do wszystkiego, od sałatek i gulaszu po smażone saganaki.
Graviera
Jest drugim najpopularniejszym serem w Grecji. Ser ten jest okrągły i jest wykonywany z mieszanki mleka krowiego, koziego i owczego. Jest produkowany w kilku regionach kraju, a mianowicie na Krecie, Lesbos, Naxos i Amfilochia. Jednak w zależności od regiony ser też może mieć charakterystyczne cechy, które odróżniają go od innych serów tego typu. Na przykład graviera z Krety jest wytwarzana z mleka owczego, dojrzewa co najmniej pięć miesięcy i ma lekko słodki smak, natomiast graviera z Naxos jest wytwarzana głównie z mleka krowiego. Ser graviera może być krojony, tarty, stosowany w potrawach zapiekanych lub podawany jako dodatek w sałatkach.
Metsowone
Jest to ser pochodzący z Metsovo, malowniczej górskiej wioski w północnej Grecji. Metsovone to półtwardy wędzony ser, który nie jest dobrze znany poza Grecją. Wytwarzany jest z mleka krowiego lub mieszanki mleka krowiego i owczego lub koziego. Warto zaznaczyć, że produkowany jest techniką makaronu filata, podobnie jak włoski provolone. Metsovone to europejska chroniona nazwa pochodzenia od 1996 roku. Warto zaznaczyć, że ten typ sera jest doskonały do grillowania.
Kasseri
Kasseri to półtwardy ser wytwarzany z mleka owczego. Ten jasnożółty ser ma miękką, żylastą konsystencję i produkowany jest z niepasteryzowanego mleka. Dzieje się tak dlatego aby uzyskać prawidłową konsystencję. Leżakuje przez cztery miesiące i jest popularnym serem stołowym używanym do kanapek, saganaki lub ciastek.
Mizithra
Mizithra to kolejny mniej znany ser grecki. Wytwarzany jest z pasteryzowanego mleka owczego lub koziego lub też mieszanki obu mlek z serwatką. Ten ser jest kremowy i biały. Jest często spożywany jako deser z miodem. Bardzo często możemy go spotkać w sałatkach i w wypiekach. Jednak ser ten może być suszony w soli, co daje bardziej słony smak. Taki ser można następnie poddać dojrzewaniu. Podczas tego zabiegu zwykle zawiesza się go w płóciennych torebkach. Po okresie dojrzewania nadaje się idealnie do makaronów.
Anthotiro
To ser, który jest bardzo podobny do mizithry. Anthotiro jest wytwarzany z mleka i serwatki owczej lub koziej. Może być świeży lub suszony. Produkowany jest w różnych regionach kraju. Wariant świeży jest miękki lub półtwardy i ma słodki, kremowy smak, Można go spożywać na śniadanie z miodem i owocami lub wytrwanie – z oliwą, pomidorem i dzikimi ziołami. Znajdziemy go nawet w wypiekach. Odmiana wytrawna jest zwykle twarda, słona i często jest spożywana jako dodatek do makaronów lub sałatek.
Galotiri
Ser ten produkowany jest w Tesalii i Epirze. Wytwarza się go z fety, mleka i jogurtu. Jest niestety mało znany poza Grecją,. Ser jest mleczny i miękki i można go używać do rozsmarowywania na kromce chleba. Dzięki lżejszej zawartości tłuszczu i kalorii jest świetną alternatywą dla twarogu.
Kefalotiri
To tradycyjny twardy ser, który można porównać z gravierą, choć jest zdecydowanie bardziej słony i twardszy. Wytwarzany jest z niepasteryzowanego mleka koziego lub owczego (a czasem obu), ma ostry, słony smak. Jest to idealny ser jeśli chcemy zrobić pyszne saganaki. Można go dodawać do gorących makaronów, gulaszy i sosów. Doskonale komponuje się z sezonowymi owocami i czerwonym winem.
Kefalograviera
Kefalograviera jest wytwarzana z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i koziego. Zwykle dojrzewa przez trzy miesiące przed spożyciem. Ma słony smak i bogaty aromat. Produkowana jest w zachodniej Macedonii, regionach Epiru oraz regionalnych jednostkach Aetolia-Akarnania i Evrytania.
Manouri
Manouri to świeży, półmiękki ser, który można stosować w sałatkach i wypiekach, a także jako ser deserowy (można go użyć jako zamiennik serka śmietankowego np. w przepisie na sernik lub jako niskotłuszczowa alternatywa dla greckiego jogurtu). Wytwarzany jest przez dodanie mleka i/lub śmietanki do serwatki z mleka owczego lub koziego. Manouri jest mniej słone i bardziej kremowe niż feta i jest produkowane głównie w środkowej i północnej Grecji, ale można je łatwo znaleźć również w Atenach.