Niedziela, marzec 2018, zbiórka 7.45 niedaleko placu Omonia w Atenach i poczucie pełnej ekscytacji. Czy wycieczka na Kalawryte organizowana przez greckie biuro  spełniło oczekiwania swoich klientów? Jeśli chodzi o moją osobę, to jak najbardziej tą jednodniową wycieczkę mogę zaliczyć do bardzo udanych.

Kalawryta ( Kala vrita czyli dobra woda) otoczona bajeczną naturą pojawiająca się wiosną i jesienią, zimą jest idealnym miejscem dla miłośników sportów zimowych. To także miejsce wielkiej historii dla Greków, a przede wszystkim jej mieszkańców.

kalawrita1

Wycieczkę zaczęliśmy od stacji w miejscowości Diakopto. Pociąg zwany kolejką zębatką – Odontotos - zabrał Nas w magiczną podróż przez urwiska, tunele, przepaści, strumyki i małe wodospady. Bilety na tą niezwykłą trasę zapewniło Nam biuro, i wydaje się, że jest to najlepsza opcja, ponieważ bilety na kolejkę ciężko jest dostać, gdyż biura turystyczne wykupują je hurtowo, a niestety miejsc jest ograniczona ilość. Ponadto pociąg kursuje w tygodniu tylko 3 razy dziennie, a w weekendy 2 razy dziennie ( www.odontotos.gr ).

kalawrita pociag3

kalawrita pociag

kalawrita pociag2

Nasza podróżnicza przygoda trwała godzinę i jego głównym punktem końcowym było miasteczko Kalawryta.

Od razu stamtąd udaliśmy się do szczególnego miejsca historycznego, a mianowicie na wzgórzyste miejsce, gdzie odbyła się egzekucja męskiej populacji Kalawryty przez niemieckich okupantów jako rewanż za przeciwstawienie się Greków Niemcom podczas II wojny światowej.

kalawrita egzekucja

Następnie otrzymaliśmy aż 3,5 godziny do swojej dyspozycji. W tym czasie można było zapoznać się z miasteczkiem robiąc mały spacer, zawitać do lokalnych sklepów oferujących pamiątki i wyroby charakterystyczne dla Grecji i Kalawryty, zjeść tradycyjny posiłek w greckiej tawernie czy przede wszystkim odwiedzić Miejskie Muzeum Ofiar Holokaustu.

kalawrita miasto

Muzeum szczerze polecam odwiedzić. Jest ono jednym z najważniejszych miejsc tutaj. Znajdziemy w nim min. wielką ścianę ze zdjęciami i nazwiskami upamiętniającą tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1943 roku oraz ważne informacje z tego okresu, z którymi warto się zapoznać. (http://www.dmko.gr/en/ ).

kalawrita muzeum

kalawrita muzeum1

Ostatnią atrakcją programu był klasztor Mega Spilio, którego legenda głosi, że podczas wielkiego pożaru, jaki napotkał klasztor, obraz Matki Boskiej wykonany z wosku nie stopił się i z małymi deformacjami zachował się do dnia dzisiejszego. Ponadto klasztor wygląda jakby był powieszony na wielkiej skale, co sprawia niesamowite wrażenie.

kalawrita moni

Miejsce, w którym nie byliśmy, a jest zaledwie 17km od Kalawryty i jak najbardziej warte jest zobaczenia to Jaskinia Jezior !!! - Spilio tov Limnon (Cave of the Lakes).Trochę szkoda, że biuro nie zapewniło Nam tego przepięknego miejsca. A byłaby taka możliwość, gdyby skrócono czas wolny do 2 godzin.

kalawrita limni

Mimo wszystko do domu wracaliśmy w dobrym humorze i z uśmiechem na twarzy, w towarzystwie rozśpiewanych i tańczących w korytarzu autobusu Greków.

Agnieszka Płotkowskank-widget