Południowe Rethymno to kraina o zupełnie innych barwach. Wąwozy, przełęcze, kręte drogi i niespotykana roślinność to właśnie to miejsce, które latem przepełnione jest turystami z całego świata. Choć swoją popularność zawdzięcza kilku atrakcjom, dziś poznamy jedną z nich – Las Palmowy Preveli oddalony od malowniczego Rethymno tylko o 35 km.

Dojazd z Rethymno nie zajmuje dłużej niż godzinę a sposoby dotarcia do plaży istnieją co najmniej 3:
1) Kierując się na południe od miasta Rethymno w stronę kurortu Plakias, po minięciu wąwozu Kourtaliotiko, kilka kilometrów przed zjazdem zobaczymy znak Moni Preveli (Monastyr). Kontynuując drogę, powinniśmy uważnie wypatrywać znaków, by w odpowiednim momencie zjechać na parking Preveli a nie dojechać do Monastyru o tej samej nazwie. Zejście do plaży i lasu palmowego to około 100 m piaszczysto-skalistą ścieżką. Po około 15 min dotrzemy do laguny Preveli utworzonej przy ujściu rzeki do morza.

2) Można także kontynuować podróż do samego Plakias z miasta Rethymno i tam na miejscu dopłynąć łodzią do Lasu palmowego. Wypływa ona około godziny 10:00 a o godzinie 16:00 odpływa z powrotem do Plakias.

prevali6
3) Istnieje także dojazd autobusami KTEL, które wyruszają z dworca autobusowego w Rethymno i zostawiają turystów na parkingu w w/w miejscu.

Schodząc wyznaczoną ścieżką mamy okazję podziwiać przepiękne widoki jak np. wąwóz Fratiano, z którego u ujścia rzeki znajduje się wspomniany już Las palmowy Preveli. Jest to jeden z dłuższych wąwozów na Krecie – 4km, a jego przejście zajmuje od 8-9 godzin ze względu na poziom trudności i całoroczną obecność spływających z gór wód.

prevali5

prevali9
Widoki na morze zapierają dech w piersiach a formy skalne kryją bogactwo flory i fauny.

prevali

Po zejściu na plażę możemy rozkoszować się małą laguną tworzącą się prze delcie i dość chłodnymi prądami, które dochodzą do przybrzeżnych wód plaży.

prevali1
Przechodząc przez małą furtkę, zamkniętą w okresie zimowym, wkraczamy do ‘innego’ świata. Sam zapach lasu i żywa, wyrazista zieleń palm sprawia wrażenie namalowanych na tle piętrzących się wzniesień wąwozu. Efekt ciszy (jeśli uda nam się dotrzeć tam w okresie wiosennym) sprawia, że miejsce to staje się oazą spokoju, wytchnienia.

prevali3

Spoglądając na małe zatoczki możemy mieć na tyle szczęścia, by zobaczyć żyjące tam żółwie dość sporych rozmiarów (do ok. 30cm). Oczywiście w okresie letnim natłok turystów sprawia, że ci stali mieszkańcy dość rzadko są widywani, co nie znaczy jednak, że ich tam nie ma.

prevali4

Spacer po lesie Preveli, który ma około 800m długości należy do najprzyjemniejszych w momencie, gdy nasz organizm po prostu zmęczy się upałem. Idąc w głąb możemy podziwiać nie tylko roślinność ale i zrelaksować się w cieniu przepięknych palm.prevali7

W końcowym odcinku lasu znajdziemy niezwykłe miejsca do oryginalnych fotografii przy różnych formach skalnych i płynącej żwawo, szmaragdowej rzece…

prevali10

Tekst i zdjęcia: Karolina Swatnk-widget