Jako matka wychowująca swojego pięcioletniego synka w małej greckiej wiosce, gdzie nie ma Polaków, ani niczego co by Polskę przypominało, muszę codziennie staczać walkę pomiędzy moją miłością do ojczyzny i wszystkich jej zwyczajów a tolerancją wobec zupełnie obcego kraju. Najtrudniejsze jest to, kiedy mój syn na przedstawieniu przedszkolnym - przebrany w strój Ewzona, śpiewa hymn narodowy Grecji albo jak na boisku bawi się z kolegami w „zabijanie wroga” (z powodów historycznych w Grecji uważa się za niego Turków). Oczywiście, na ile jest to jednak możliwe, staram się zawsze zachowywać polskie tradycje, uczyć piosenek patriotycznych oraz celebrować każde polskie święto. Dziś rano, z radością obudziłam go szklanką wody, tłumacząc, że jest lany poniedziałek. Po solidnym prysznicu z węża ogrodowego (pogoda nam na to pozwoliła) postanowiłam zrobić mu jakiś primaaprilisowy żart.

- Krzysiu masz ogromnego pająka na głowie!
- No co ty? Protaprilia mi robisz?!
-Co?

No tak w Grecji też jest prima aprilis. I w wielu innych krajach. Dzień ten w Grecji nazywa się πρωταπριλιά [protaprilia] od słów: πρώτ(η) – pierwszy i Aπρίλης – kwiecień.

wiosna aprilios3
Do Grecji zwyczaj ten przybył z Europy i jego idea jest taka sama jak w większości krajów. Jest to dzień robienia żartów, celowe wprowadzanie w błąd, niewinne kłamanie. W niektórych częściach Grecji uważa się, że kto zdoła oszukać swoją „ofiarę” będzie miał szczęście przez resztę roku; w innych częściach wierzono, że oszukujący będzie miał dobre żniwa. Jeśli chodzi o osobę, która dała się nabrać, mówi się, że będzie miała niepowodzenie do końca roku, a jeśli jest mężatką /mężem - szybko zostanie wdową /wdowcem. W Tracji natomiast uważano dawniej, że woda deszczowa pierwszego kwietnia ma właściwości lecznicze, dlatego też zbierano ją do butelek i dawano do picia chorym.

wiosna aprilios2

Każdego innego dnia w roku, kiedy mieszkaniec Grecji usłyszy coś dziwnego, nieoczekiwanego, może zapytać: „Mamy dziś prima aprilis?” (Η πρωταπριλιά είναι σήμερα;). Przymiotnik, który określa cokolwiek co dzieje się lub mówi pierwszego kwietnia to „πρωταπριλιάτικος -η –ο” [rodzaj męski: pritapriliatikos/ rodzaj żeński: protapriliatiki/ nijaki: protapriliatiko] na przykład: πρωταπριλιάτικο ψέμα [protapriliatiko psema] – kłamstwo primaaprilisowe albo πρωταπριλιάτικο αστείο [protapriliatiko astio] – primaaprilisowy żart.

wiosna aprilios1

Życzę wszystkim miłego, pogodnego kwietnia! Καλό μήνα!

Marta Kapelańskank-widget