Taramosalata jest daniem tradycyjnie postnym przygotowywanym na tzw. Czysty Poniedziałek, czyli pierwszy dzień wielkiego postu. Podawana jest wtedy do lagany – wielkich placków chlebowych pieczonych również specjalnie na ten dzień. Może nie brzmi to zbyt smacznie ale dobrze przygotowana jest naprawdę pyszna!

Taramosalata (greckie: ταραμοσαλάτα, od taramas (tureckie: tarama) + salata, czyli sałata). Kiedyś sałatę spożywano głownie przy tej okazji, dzisiaj to jedna z wielu popularnych przystawek, mezedes. Taramas to konserwowana ikra rybia. W Grecji sprzedają ją w każdym sklepie spożywczym, zagranicą szukajmy ikry w greckich i tureckich sklepach. W Polsce, kto mieszka blisko morza, niechże się uśmiechnie do znajomego rybaka, bo sałatę robi się tez ze świeżej ikry, z najświeższych ryb. Co do gotowej taramosalaty z naszych supersamów, to zupełna nieznajoma tej prawdziwej.Najbardziej ceniona jest ikra biała naturalna, barwiona na różowo z rożnymi dodatkami weszła na rynek w latach 50tych.

Taramosalatę robi się z ikry dorsza lub karpia. Do ekstrawagancji zalicza się robienie sałaty z surowej ikry łososia. Ile domów, tyle przepisów,. Każdy uważa, ze jego najlepszy. Turcy w niekończącym się sporze, uważają,ze tylko oni robią te sałatę doskonale, a Grecy ich naśladują. Grecy twierdza, ze jest odwrotnie. Sekret prawdziwej, dobrze zrobionej taramosalaty to cierpliwość. Im więcej wbijemy w nią powietrza, im dłużej ubijamy, tym jest doskonalsza.

Gotowa sałata powinna być lekka jak puch, idealnie roztarta i w niczym nie przypominać w konsystencji pasty do smarowania, tylko piankę. Dawniej taramę tłuczono i rozcierano ręcznie w drewnianym moździerzu, potem ubijano 2 godz.

W jej skład wchodzą: osolona ikra (taramas) z ryb, oskórowany suchy biały chleb, oliwa, tarta czerwona cebula i sok cytrynowy. Przyrządzana bywa także na bazie ziemniaków (nwgr. taramosalata me patata) zamiast chleba. Wszystkie składniki są dokładnie rozcierane i mieszane, w określonej kolejności i proporcjach.

Składniki:
150 g ikry różowej
100 ml oliwy z oliwek
5 kromek białego chleba
1 duża cebula
1 łyżka soku z cytryny
1 czarna oliwka
0,5 letniej wody
Sól

Przygotowanie:
Chleb pozbawić skórek i namoczyć w letniej wodzie. Następnie odcisnąć ręcznie nadmiar wody i przełożyć do miski. Cebulę obrać ze skóry, zetrzeć na tarce jarzynowej o drobnych oczkach i połączyć z odciśniętym chlebem. Dodać do tego ikrę, szczyptę soli, sok z cytryny i całość dokładnie utrzeć na jednolitą masę. Następnie wlewać powoli oliwę z oliwek, cały czas ucierając, aż wszystkie składniki dobrze się połączą. Utartą masę przełożyć na talerz i udekorować czarną oliwką.

Smacznegonk-widget