Zwyczaje i obrzędy greckie

Korfu (gr. Kerkyra) to wyspa należąca do archipelagu Wysp Jońskich. Znana jest nie tylko z kumkwatu – likieru wyrabianego z owocu o tej samej nazwie czy piaszczysto-kamienistych plaż. Zwana jest także „zieloną wyspą” z powodu wspaniałej roślinności, która dzięki zimnym prądom dochodzącym do wyspy tworzy wilgotny mikroklimat wprost idealny dla przyrody. W swej historii wyspa nigdy nie była pod panowaniem Imperium Otomańskiego. W latach 1386 – 1797 należała do Republiki Weneckiej, by później przechodzić z rąk do rąk takich mocarstw jak Francja, Rosja czy Wielka Brytania. Korfu wraz innymi wyspani Morza Jońskiego przyłączona została do Grecji w roku 1864. Swój charakter i styl architektoniczny zawdzięcza głównie Wenecjanom. Po dziś dzień na wyspie znajdują się także ich kościoły katolickie. Patronem miasta jest św. Spiridon.

Add a comment

Cud Świętego Ognia - nazywany jest "największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich". Ogień pojawiający się w cudowny sposób we wnętrzu Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie.

Add a comment

Wielkanoc w Grecji to najważniejsze święto religijne obchodzone nad wyraz uroczyście. W dniach Wielkiego Tygodnia w cerkwiach odprawiane są codzienne, wieczorne nabożeństwa ku czci Chrystusa Zbawiciela.

Add a comment

Koulourakia są to tradycyjne greckie ciasteczka maślane lub oliwkowe wykonywane na Wielkanoc. Ciastka mogą być kształtowane w splecione kółka, skręcone serpenty, pierścienie, ósemki, podkowy lub litery greckie.

Add a commentnk-widget