Zwyczaje i obrzędy greckie

Co roku, 28 października, w całej Grecji i na Cyprze oraz w społecznościach greckich na całym świecie, odbywają się oficjalne uroczystości i obchody organizowane z okazji jednego z dwóch najważnejszych świąt narodowych tego kraju. Dzień ten zwany jest dniem "OCHI" czyli „NIE" («Η ημέρα του ΟΧΙ») lub rocznica słowa „NIE" (Επέτειος του «'Οχι»).

Add a comment

15 sierpnia Grecy w całym kraju świętują jeden z najważniejszych dni chrześcijaństwa: Zaśnięcie Bogurodzicy (Panagia).

Add a comment

Wielu ludzi w polskich domach wstało dziś z nastawieniem, że zdarzy się coś niedobrego. Będą uważać na czarne koty przebiegające im drogę, będą się łapać za guzik na widok kominiarza, będą unikać przechodzenia pod drabiną. To tylko część rzeczy, które mogą przynieść pecha w piątek trzynastego w Polsce. A jak to wygląda w Grecji? Dowiedzmy się co nieco o zwyczajach i przesądach panujących wśród Greków.

Add a comment

Jako matka wychowująca swojego pięcioletniego synka w małej greckiej wiosce, gdzie nie ma Polaków, ani niczego co by Polskę przypominało, muszę codziennie staczać walkę pomiędzy moją miłością do ojczyzny i wszystkich jej zwyczajów a tolerancją wobec zupełnie obcego kraju. Najtrudniejsze jest to, kiedy mój syn na przedstawieniu przedszkolnym - przebrany w strój Ewzona, śpiewa hymn narodowy Grecji albo jak na boisku bawi się z kolegami w „zabijanie wroga” (z powodów historycznych w Grecji uważa się za niego Turków). Oczywiście, na ile jest to jednak możliwe, staram się zawsze zachowywać polskie tradycje, uczyć piosenek patriotycznych oraz celebrować każde polskie święto. Dziś rano, z radością obudziłam go szklanką wody, tłumacząc, że jest lany poniedziałek. Po solidnym prysznicu z węża ogrodowego (pogoda nam na to pozwoliła) postanowiłam zrobić mu jakiś primaaprilisowy żart.

Add a commentnk-widget