Zwyczaje i obrzędy greckie

15 sierpnia Grecy w całym kraju świętują jeden z najważniejszych dni chrześcijaństwa: Zaśnięcie Matki Boskiej (Panagia).

Add a comment

Wielu ludzi w polskich domach wstało dziś z nastawieniem, że zdarzy się coś niedobrego. Będą uważać na czarne koty przebiegające im drogę, będą się łapać za guzik na widok kominiarza, będą unikać przechodzenia pod drabiną. To tylko część rzeczy, które mogą przynieść pecha w piątek trzynastego w Polsce. A jak to wygląda w Grecji? Dowiedzmy się co nieco o zwyczajach i przesądach panujących wśród Greków.

Add a comment

Jako matka wychowująca swojego pięcioletniego synka w małej greckiej wiosce, gdzie nie ma Polaków, ani niczego co by Polskę przypominało, muszę codziennie staczać walkę pomiędzy moją miłością do ojczyzny i wszystkich jej zwyczajów a tolerancją wobec zupełnie obcego kraju. Najtrudniejsze jest to, kiedy mój syn na przedstawieniu przedszkolnym - przebrany w strój Ewzona, śpiewa hymn narodowy Grecji albo jak na boisku bawi się z kolegami w „zabijanie wroga” (z powodów historycznych w Grecji uważa się za niego Turków). Oczywiście, na ile jest to jednak możliwe, staram się zawsze zachowywać polskie tradycje, uczyć piosenek patriotycznych oraz celebrować każde polskie święto. Dziś rano, z radością obudziłam go szklanką wody, tłumacząc, że jest lany poniedziałek. Po solidnym prysznicu z węża ogrodowego (pogoda nam na to pozwoliła) postanowiłam zrobić mu jakiś primaaprilisowy żart.

Add a comment

25 marca 1821 roku Grecja proklamowała niepodległość od Imperium Ottomańskiego. Święto to ma charakter religijny i jest połączone ze Świętem Zwiastowania (Evangelismos) - jest to jedne z najważniejszych świąt w kościele prawosławnym, jest pamiątką Zwiastowania Marii Pannie przez archanioła Gabriela.

Add a commentnk-widget