Ogórek przywędrował do nas z podzwrotnikowej części Azji, a od nas trafił na Zachód. Dziś uprawia się prawie 100 gatunków ogórków na całym świecie, głównie w Europie, Azji i Północnej Ameryce.

Wartość odżywcza ogórków
Ogórki mają niewielką wartość odżywczą. W 96 procentach składają się z wody. W witaminy nie są zasobne. Znajdziemy w nich niewielkie ilości witaminy C i A, kwasu foliowego i witamin z grupy B ( pół szklanki ogórka pokrojonego w plasterki pokrywa 1-2% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na te witaminy) oraz trochę więcej witaminy K (11% dziennego zapotrzebowania). Pamiętać jednak należy, że większość witamin, a zwłaszcza witamina A, znajduje się w skórce. Z minerałów najcenniejszy jest potas, magnez i mangan (po 2% dziennego zapotrzebowania).

Ogórki i witamina C
Ogórek zawiera trujący enzym – askorbinazę, który natychmiast utlenia kwas askorbinowy, czyli niszczy witaminę C. I tak na przykład w kilku litrach soku pomidorowego już mała łyżeczka soku ogórkowego zniszczy całą witaminę C. Podobnie będzie, gdy plasterek ogórka stykał sie będzie z plasterkiem pomidora.
Zawartość witaminy C w surowym ogórku jest niewielka, ale już kiszony ogórek i sok z niego ma jej sporo. Produkują ją drobnoustroje w procesie kiszenia. Ponadto w kwaśnym środowisku askorbinaza ulega zniszczeniu, więc można łączyć kiszony ogórek z warzywami bogatymi w witaminę C.

Właściwości lecznicze ogórka
Dzięki zawartości potasu ogórki poleca się przy wszystkich rodzajach chorób dróg moczowych, chorobach serca, którym towarzyszy opuchlizna, i przy reumatyzmie. Zaleca się je ponadto przy zaparciach i cukrzycy. Świeżo przygotowany sok z ogórków stosowany jest we francuskiej medycynie ludowej jako lek na gruźlicę. Ogórki są również korzystne przy chorobach nerek, a szczególnie kamicy nerkowej powstałej na skutek odkładania się soli kwasu moczowego.

Lecznicze właściwości mają także pestki z ogórka. Można je wykorzystać do przygotowania naparu przeciwko zapaleniu nerek i zatrzymaniu moczu. Podobnie jak pestki dyni, nasiona ogórka są również skutecznym lekiem na robaki.

Ale najważniejsza cecha ogórków to jego właściwości odchudzające. Sam w sobie ogórek jest nie tylko niskokaloryczny (tylko 6-8 kalorii w 100 g), ale przyczynia się do szybszego spalania kalorii i do usuwania nadmiaru wody z organizmu (oczywiście pod warunkiem, że jest niesolony).

Jak spożywać ogórki
Ogórki świeże są trudno strawne dla delikatnych żołądków. Najwięcej problemów stwarzać mogą młode, jeszcze niedojrzałe ogórki. Mogą one doprowadzić do choroby żołądka, poprzedzanej wydzielaniem się gazów i wzdęciami. Jeżeli zje się niedojrzały ogórek posolony i dodatkowo popije wodą, może dojść do skurczów żołądka i zaparcia.

Najkorzystniejsze jest spożywanie ogórków w początkowym stadium dojrzewania tzn. gdy zielony kolor zaczyna przechodzić w bladożółty, albo łatwiejszych do strawienia ogórków kiszonych. Jeśli chcemy wykorzystać lecznicze właściwości ogórka, nie powinniśmy go solić, tylko zjadać świeży ogórek jak jabłko. Również mizerii nie powinniśmy solić, możemy ją jednak doprawić naturalnym winnym lub jabłkowym octem.

Ogórki dla urody
Ogórek to także naturalny środek kosmetyczny. Od tysięcy lat medycyna ludowa twierdziła, że od ogórka się pięknieje. Faktem jest, że plasterki ogórka czy wyciśnięty sok wybielają cerę, wygładzają zmarszczki, łagodzą podrażnienia naskórka, ściągają rozszerzone pory skóry, a nawet leczą lekkie oparzenia.

Są uniwersalnym kosmetykiem, polecanym zarówno przy skórze suchej, normalnej, jak i tłustej zanieczyszczonej wypryskami.

Na kosmetyczne maseczki możemy wykorzystać łupiny od ogórków po przygotowaniu mizerii. Po prostu obłóżmy nimi na kilka minut twarz i szyję, a także dłonie.

www.cyberbaba.pl

 nk-widget