Co jest takiego specjalnego w greckiej herbacie górskiej? To ukryta w niej świeżość i dobre samopoczucie. Możesz poczuć się tak, jakbyś po prostu chodził po greckich górach.

Gojnik znany też jako herbata pasterska albo herbata górska to rodzaj kwitnących roślin szeroko znanych z ich stosowania w medycynie, jak również z ziołowej herbaty. Ta specjalna odmiana znana jest historycznie jako "Herbata Pasterzy", ponieważ pasterze greccy robili z niej napary, pasąc swoje stada owiec na wysokich zboczach gór.

herbata grecka4

Herbata składa się z wyselekcjonowanych suszonych kwiatów, liści i łodyg rodzimej rośliny gojnika, która rośnie dziko w górzystych regionach Grecji. Występuje na skalistych zboczach na bardzo dużych wysokościach (ponad 1000 metrów). Według naukowców, gojnik obejmuje ponad 150 dostępnych gatunków. Nie należy tej odmiany mylić z regularną herbatą bogatą w polifenole, kofeinę i dymny, gorzki smak ze względu na taniczny profil; ta skromna herbata ma słodki, kwiatowy i ziemisty smak i nie zawiera kofeiny.

Roślina była dobrze znane starożytnym Grekom, w szczególności farmakologowi i botanikowi Dioskurydes, filozofowi Teofrastowi i ojcu współczesnej medycyny Hipokratesowi. Wówczas była używana jako zioło do tonizowania, powszechnie używane do leczenia ran – szczególnie tych od żelaznych mieczy lub strzał. Obecnie gojnik najczęściej spożywany jest w Grecji i Hiszpanii; w Grecji można spróbować około 17 różnych odmian z gór w całym kraju. Z tych tylko jedna jest uprawiana, wszystkie inne są dzikie. Jego olejki eteryczne są wykorzystywane w różnych produktach ziołowych i kosmetycznych.

herbata grecka2

Jednym z głównych powodów popularności tej rośliny jest z pewnością jej szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Od czasów starożytnych uważana była za lek na przeziębienia, bóle, alergie, niestrawność, problemy z oddychaniem i stymulację układu odpornościowego. Wszystkie te twierdzenia okazały się prawdziwe; rosnąca liczba badań potwierdza, że herbata górska jest pełna flawonoidów i przeciwutleniaczy, a także obniża ciśnienie krwi. Ostatnie badania na Uniwersytecie w Magdeburgu dowodzą, że gojnik nie tylko zapobiega i pomaga w leczeniu choroby Alzheimera, ale także działa zapobiegając osteoporozie.

Według badań opublikowanych w 2011 r. w Journal of Ethnopharmacology wykazano, że wszystkie rodzaje gojnika mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwskurczowe. Są bogate w szereg naturalnych przeciwutleniaczy, w tym flawonoidy, a prawie wszystkie gatunki zawierały także olejki eteryczne. Ponadto według publikacji Journal of Physiology and Pharmacology z 2012 r. stwierdzono, że wyciągi z gojnika pomagają obniżyć ciśnienie krwi, jednocześnie pomagając rozluźnić naczynia krwionośne.

herbata grecka1

Proces warzenia jest dość prosty: wystarczy wlać świeżo przegotowanej wody do kubka z kilkoma gałązkami herbaty górskiej i parzyć przez 4-5 minut. Doskonale smakuje z łyżką miodu, a także z cynamonem lub cytryną. Ponieważ jest naturalnie wolny od kofeiny, można go spożywać o każdej porze dnia. Świeży, aromatyczny i pełen bogatych smaków – można delektować się naparem zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Grecka babcia poleciłaby filiżankę dziennie, szczególnie zimą!

Opr.: Monika Szareknk-widget