Komunikacja miejska w Atenach jest dobrze rozbudowana. Składają się na nią: metro, autobusy miejskie, trolejbusy, tramwaje, kolejki elektryczne, a nawet kolej podmiejska.

W Atenach na wszystkie środki transportu obowiązuje systemu Biletu Elektroniczneg. Kupując bilety możemy skorzystać ze zwykłego biletu wielokrotnego użytku: ATH.ENA TICKET lub lub nabić bilet na specjalną plastikową kartę ATH.ENA CARD.

ATH.ENA CARD występuje w dwóch wersjach: anonimowej i spersonalizowanej. Spersonalizowaną kartę  ATH.ENA CARD można naładować na 30, 90, 180, 360 dni w automatach na większych stacjach i za pośrednictwem strony https://www.athenacard.gr/ oraz w połączeniu z telefonem lub tabletem z obsługą NFC.

karta oasa3

Miesięczny koszt karty ATH.ENA CARD wynosi 30 € / ulgowy – 15 €. Obowiązuje na autobusy (z wyjątkiem Airport Express i X80), trolejbusy, metro do stacji Koropi i tramwaj. Wyrobić ją można w kasach biletowych, za okazaniem dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu, studenci dodatkowo przedstawiają ważną legitymację studencką). Pracownik w kilku minutach wyrabia imienną kartę na miejscu (nie potrzebujesz zdjęcia, ponieważ jest robione przy okienku).

Przy czym na karcie anonimowej  ATH.ENA CARD nie ma możliwości nabijania biletów ulgowych.

karta oasa2

Kto może podróżować ze zniżką?
Darmowe przejazdy przysługują: policjantom i strażakom, straży przybrzeżnej, żołnierzom, dzieciom poniżej 6 roku życia, bezrobotnym za okazaniem specjalnej karty i osobom z wysokim stopniem niepełnosprawności.

Zniżki na komunikacje miejską należą się: studentom greckich uczelni wyższych i szkół technicznych, studentom zagranicznym za okazaniem dokumentu tożsamości, dzieciom od 7 do 12 lat, młodzieży w wieku od 13 do 18 lat, osobom starszym powyżej 65 roku życia, rodzinom wielodzietnym z więcej niż czwórką dzieci.

Rodzaje i ceny biletów
Aby dojechać z lotniska do centrum miasta lub odwrotnie potrzebny jest oddzielny bilet. Nie można podróżować na trasie lotnisko – centrum; centrum- lotnisko na innym bilecie niż lotniskowy!

Ceny biletów nie są wysokie. Bilety dzielą się na pojedyncze i wielokrotnego użytku.

karta oasa5

Bilety pojedyncze:

  • 90 minutowy bilet pojedynczy na wszystkie formy transportu – 1,40€ /ulgowy – 0,60€. W metrze bilety są ważne do stacji metra Koropi oraz w Kolei Podmiejskiej / TRAINOSE -PROASTIAKO na odcinku trasy Magoula-Pireus-Koropi).
  • bilet dzienny ważny przez 24 godziny na wszystkie formy komunikacji – 4,50€. W metrze bilet jest ważny do stacji metra Koropi i w Kolei Podmiejskiej / TRAINOSE -PROASTIAKO na odcinku trasy Magoula-Pireus-Koropi oraz na linii autobusowej X 80.
  • Bilet pięciodniowy – 9,00€
  • 3-dniowy bilet turystyczny z biletami na i z lotniska – 22,00€

karta oasa1

Bilety na lotnisko:

  • Bilet jednorazowy na autobus – 6,00€ / ulgowy – 3,00€  
  • 90 minutowy bilet na metro – 10,00€ / ulgowy – 5,00€ 
  • Bilet w dwie strony na lotnisko – 18,00€

Bilety wielokrotnego użytku:

  • Bilet dwuprzejazdowy - 2,70€
  • Bilet 5-cio przejazdowy – 6,50€ 
  • Bilet 11-sto przejazdowy (10+1) – 13,50€

Gdzie kupić
Bilety można zakupić w automatach na większych stacjach lub w kasach biletowych.

karta oasa6

Studentom, jeśli zatrzymują się na dłuższy czas, polecamy zakupić bilet miesięczny. Jego koszt to 15 euro i upoważnia do przejazdów wszystkimi rodzajami pojazdów transportu publicznego. 

Krzysztof Mlyczyńskink-widget