Choć starożytni Grecy nie stworzyli tak rozbudowanej sieci dróg, jak antyczni Rzymianie, współcześnie Grecja posiada dobrze rozbudowany system autostrad. Czy greckie autostrady wyróżniają się czymś na tle reszty Europy?

Ponad 2000 km

autostrady1

Łączna długość autostrad w Grecji to 2133 kilometry. Wynik ten plasuje Greków na 8 miejscu w Europie. Drogi szybkiego ruchu są w Grecji bardzo dobrze rozwinięte, mierząca ponad 2000 km sieć autostrad pokrywa swoim zasięgiem większość kraju. Dzięki tak rozbudowanemu systemowi dróg podróż samochodem po Grecji jest szybka i wygodna.

Trasy europejskie

autostrady ciekawostki2

Greckie autostrady są połączone z siecią dróg ekspresowych w całej Europie. Tworzą one razem tzw. Trasy Europejskie, które ułatwiają kierowcom podróżowanie po całym kontynencie. Cały Stary Kontynent można przejechać bez opuszczania dróg szybkiego ruchu. Jedna z najdłuższych tras europejskich to droga oznaczona symbolem E75. Przecina ona całą Europę z północy na południe. Zaczyna się w miejscowości Vardø na północy Norwegii, a kończy się w mieście Sitia na Krecie. Jej łączna długość to ponad 5639 km!

Dwukrotnie dookoła ziemi

autostrady ciekawostki1

2133 km dróg szybkiego ruchu w Grecji, czy nawet 5639 km trasy E75 nie robią wrażenia w zestawieniu z łączną długością autostrad w Europie. Wynosi ona 82 401,4 km, czyli można by nimi dwukrotnie okrążyć glob. Łączna suma długości wszystkich autostrad jest również czterokrotnie dłuższa od Wielkiego Muru Chińskiego. To kalkulacja tylko na 2017 rok, rozbudowa muru zakończyła się przecież kilkaset lat temu, a nasze drogi wciąż powstają!

Ile na liczniku?

autostrady3

Mniej rygorystyczne limity prędkości na autostradach pozwalają na szybkie i wygodne pokonywanie nawet dużych odległości. W Grecji, tak jak wielu innych europejskich krajach (Austria, Holandia, Dania) obowiązuje na autostradach ograniczenie prędkości do 130 km/h. Szybciej można jeździć tylko w Polsce, Bułgarii oraz Niemczech. Niemcy są pod tym względem ostatnim bastionem niemal nieograniczonej prędkości. Kilkadziesiąt lat temu zniesiono tam ograniczenia szybkości jazdy na autobahnach, zamiast tego wprowadzono odcinkowe limity oraz zalecane ograniczenia.

Inne metody ograniczania

autostrady3 ciekawostki

Nie wszędzie system limitów prędkości na autostradach jest tak nieskomplikowany jak w Grecji. Niektóre państwa wprowadziły zmienne ograniczenia. Mogą być one zależne od pogody, stanu powierzchni lub ukształtowania terenu. W Finlandii limity wahają się od 80 do 120 km/h. Na Litwie ograniczenia zależą od pory roku – od początku kwietnia do końca października można tam jeździć o 20 km/h szybciej niż przez resztę roku.

Bezpiecznie jak w Grecji

autostrady2

Pobłażliwe dla kierowców limity prędkości zachęcają do dynamicznej lub nawet agresywnej jazdy, nie oznacza to jednak, że niebezpieczniej jest tam, gdzie można jeździć szybciej. Warunki lokalne takie jak, kultura drogowa, temperament kierowców czy panujący klimat mają wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. W stosunku do innych krajów w Europie, Grecja okazuje się drogową bezpieczną przystanią. W 2017 roku odnotowano tam zaledwie 404 wypadki na autostradach, ten rezultat to bezapelacyjnie jeden z najlepszych wyników na Starym Kontynencie.

Porozmawiajmy o pieniądzach…

autostrady4

Na płatne drogi możemy współcześnie natrafić w całej Europie. Przygotowując się do podróży warto uwzględnić koszty tych opłat oraz sposób w jaki są pobierane. Trzy podstawowe systemy płatnicze obowiązujące na europejskich autostradach to:

  • System całkowicie bezpłatny – pozwala na poruszanie się po autostradach bez dodatkowych opłat
  • System odcinkowy – jednorazowe opłaty uzależnione od pokonanego dystansu
  • System winietowe – okresowe opłaty drogowe

Co ciekawe, sąsiadujące ze sobą kraje często stosują odmienne systemy. W Niemczech autostrady są bezpłatne, w sąsiedniej Austrii stosuje się winiety, natomiast we Francji opłaty pobierane są odcinkowo. 

W Grecji, tak jak w Polsce obowiązuje system odcinkowy. Opłata za przejazd uiszczana jest gotówką. Brak możliwości płatności kartą może obecnie zaskakiwać. Jaką kwotę przygotować wybierając się greckimi autostradami w podróż? Cena za przejazd 100 km to około 6 EUR. 

Ekstra opłaty

autostrady ciekawostki3

Nawet w krajach z darmową siecią publicznych autostrad można natrafić na miejsca, gdzie wymagana jest dodatkowa opłata. Najczęściej są to mosty, tunele lub trasy częściowo należące do prywatnych właścicieli. W Grecji dodatkowo pobierana jest opłata chociażby za przejazd mostem przez Cieśninę Riońską (Most Rio Antirio). W Europie najwięcej niespodziewanych dopłat uświadczymy w górzystej Szwajcarii. Aby na trasie uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki najlepiej sprawdzić ich występowanie przed wyruszeniem w podróż.

Odpoczynek podczas podróży

autostrady6

Chwila wytchnienia w żmudnej podróży to marzenie niejednego kierowcy znajdującego się w trasie. Kierowcy podróżujący po europejskich mają pod tym względem duży komfort. Liczba stacji paliw oraz specjalnie przygotowanych punktów wypoczynkowych jest wystarczająca we wszystkich krajach. Przy greckich autostradach są 44 stacje benzynowe. Punktów wypoczynkowych jest cztery razy więcej, bo ponad 160. Dla porównania, najwięcej miejsc przeznaczonych na relaks jest we Francji – 637 takich lokalizacji, natomiast pod względem liczby stacji paliw przoduje Hiszpania z 535 gasolinerami. 

Sygnał SOS

autostrady7

Autostradowy krajobraz zmienia się bardzo dynamicznie. Za kilka lat z poboczy całkowicie znikną charakterystyczne budki funkcjonujące jako stanowiska SOS. Wiele krajów powoli rezygnuje z tego rozwiązania, ponieważ współcześnie każdy kierowca wozi ze sobą komórkę. Koszt utrzymania telefonicznych budek SOS jest zbyt wysoki.

Całość informacji o europejskich autostradach można znaleźć na stronie autora.

Artykuł dla portalu POLONORAMA opracowała firma Oponeo.pl S.A.

oponeonk-widget