Serdecznie zapraszamy do udziału w nadchodzących wydarzeniach promujących polską kulturę i naukę w Grecji.

1 – 10 marca projekcje polskich filmów podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach

film doc

· „In Touch”, reż. Paweł Ziemilski 

film in tuch

  • 6 marca, godz. 18:00, kino Olympion
  • 7 marca, godz. 15:30, kino Frida Liappa, Saloniki

Film o mieszkańcach wsi Stare Juchy, z których prawie jedna trzecia wyemigrowała na Islandię. W Polsce zostało głównie starsze pokolenie, które czeka na powrót dzieci i wnuków. Reżyser łączy rodziny, wizualnie wykorzystując pomysłowe techniki projekcji i montażu. Podczas, gdy jedna część rodziny zasiada do stołu na kolację w Polsce, druga część rodziny robi to samo w Islandii, a obrazy wideo są wyświetlane na ścianie, tak jakby jedli wszyscy razem. Film otrzymał nagrodę IDFA Special Jury Award for Mid-Length Documentary.

· “Another Day of Life”, reż. Raúl de la Fuente i Damian Nenow

film anoder day

  • 9 marca o godz. 18:30 w kinie Olympion, Saloniki

Historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, gdzie linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. W stylizowanej na komiks animacji z elementami dokumentalnymi, publiczność zostaje przeniesiona z Kapuścińskim na wojenny front, aby lepiej zrozumieć towarzyszące mu emocje: strach, szaleństwo, panikę i wszechogarniającą samotność.

· “Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk”, reż. Kuba Mikurda

film lov expres

  • 4 marca o godz. 17:45 w kinie John Cassavetes 
  • 6 marca o godz. 21:30 w sali Muzeum Kinematografii w Salonikach

Historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadana z perspektywy kariery niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka, przez bliskie mu osoby i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością. Jak to się stało, że ten hołubiony w latach 70. XX wieku przez krytyków i festiwale filmowe artysta został w latach 80. XX wieku wchłonięty przez rynek filmów erotycznych? Film w oryginalny sposób portretuje zawirowania rewolucji seksualnej i jej konsekwencje. Udział w nim wzięli współpracownicy Borowczyka, a także znani filmowcy i teoretycy kina, w tym: Terry Gillian, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek.

Więcej informacji: https://www.filmfestival.gr/en/en-news/26849-21st-tdf-the-program

6 – 10 marca spektakl „Proces”

spektakl proces

Przedstawienie na podstawie powieści Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl odbędzie się Centrum Kultury Fundacji Onassis, Stegi Grammaton kai technon przy ul.  Sygrou 107 od środy 6 marca do niedzieli 10 marca o godz. 19:00. Spektakl trwa 5 godzin (z dwiema przerwami) https://www.onassis.org/culture/

16 marca koncert Leszka Możdżera

koncert leszek mandzera

Leszek Mrożdżer wybitny polski pianista jazzowy, kompozytor i producent muzyczny. Koncert odbędzie się w  Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos o godz. 21:00 w sali Faros.

Koncert realizowany jest przy współpracy Fundacji Stavros Niarchos i Ambasady RP w Atenach w ramach obchodów 100-lecia relacji dyplomatycznych miedzy Polską a Grecją.

Osoby zainteresowane udziałem mogą się rejestrować na stronie SNFCC.org od 8 marca br. od godz. 12:00. Podczas wydarzenia zostanie również zaprezentowana wystawa „Polski plakat inspirowany Grecją”. Wystawa zrealizowana została przy współpracy Ambasady RP w Atenach i Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Dni Nauki Polskiej w Grecji 

eramus pl

prezentacja oferty studiów w Polsce w ramach Erasmus+ i innych programów.

  •  19 marca, godz. 10.00 – 13.00 i 15.00 – 18.00, Uniwersytet Ateński, amfiteatr Argyriadis, ul. Panepistimiou 30. 
  • 21 marca, godz. 10.00 – 16.00, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, budynek KEDEA.

Wstęp wolny.nk-widget