Ateny to miejsce szczęśliwe dla polskich ultrabiegaczy. Podczas ubiegłorocznej edycji Athens International Ultramarathon Festival, Patrycja Bereznowska pobiła rekord świata w biegu 48-godzinnym. Z uśmiechem na twarzy Ateny opuszczała też Alex Motylska, która ustanowiła nowy rekord świata U20. Z kolei w 2016 r. Łukasz Sagan na tej samej pętli walczył z bąblami na stopach, chorobą i rywalami. Wygrał i z problemami i cały bieg.

W tym roku Polacy znowu staną na starcie ateńskiego festiwalu biegów ultra. Nadwiślańscy biegacze będą rywalizować na 3 dystansach i z pewnością powalczą o rekordy Polski.

Do Aten wraca Łukasz Sagan, który w 2018 r. dokonał niezwykłej rzeczy i wygrał podwójny Spartathlon. Podczas dwudobowego Łukasz biegu spotka się m.in. z Andrzejem Radzikowskim, zwycięzcą Spartathlonu z 2016 r., mistrzem Europy w biegu 24-godzinnym.

Przez 48 godzin biegać będzie również trzeci zawodnik trzydniówki w Timisoarze Łukasz Jarocki.

Stawkę Polaków w biegu 48-godzinnym uzupełnia Andrzej Piotrowski - mistrz Polski w biegu dobowym, brązowy medalista mistrzostw Polski na 100 km i czwarty zawodnik Biegu Rzeźnika Ultra.

W siedmioosobowej stawce biegu na dystansie 1000 mil znalazł się Paweł Żuk. Rekordzista Polski w biegu 6 i 10-dobowym, będzie rywalizował m.in. z Sergem Girardem. Francuz rzadko startuje na zawodach, jednak regularnie bije rekordy w ekstremalnie długich biegach. Do niego należy rekord biegu dookoła świata.

W biegu dobowym wystartuje Bartosz Pliszka. Kilkukrotny uczestnik Biegu 7 Dolin w Krynicy-Zdroju ma już na swoim koncie ukończony Spartathlon i szóste miejsce w poprzedniej edycji festiwalowej dobówki w Atenach. W zeszłym roku nabiegał tam 214,255 km, wygrywając swoją kategorię wiekową.

O biegu
Międzynarodowy Festiwal Ultramaraton w Atenach to wyścig kilkudniowy, który odbywa się na byłym porcie lotniczym Ellinikon w Grecji. Zapoczątkowany w 2005 r. przez dr Costas Baxevanis. Początkowo rozgrywany w Loutraki, położonym około 80 km od Aten. Pierwszym wydarzeniem był wyścig 24-godzinny. Rok później impreza z powodu trzęsienia ziemi, zorganizowana została w obozie sportowym, a dzięki włączeniu do rywalizacji dodatkowych dystansów zyskała miano festiwalu. Obecnie rozgrywanych jest 6 konkurencji biegowych. Najdłuższe zmagania potrwają do 3 lutego.

ultra maraton tabela
Zawodnicy rywalizują na 1 km pętli, co 4 godziny zmieniają kierunek biegu.


14. Athens International Ultramarathon Festival rozpocznie się 18 stycznia i potrwa do 3 lutego.

festiwalbiegowy.plnk-widget