Ambasada RP w Atenach zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy średniowiecznej biżuterii, pochodzącej z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, która będzie prezentowana w Muzeum Bizantyjskim i Chrześcijańskim w Atenach. Otwarcie nastąpi 5 grudnia o godz. 19.30.

Wystawa czasowa "Skarby wieków średnich" składa się z 445 artefaktów, stanowiących najcenniejszą i najciekawszą cześć zbiorów Działu Średniowiecza i Archeologii Czasów Nowożytnych Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Do tej pory odwiedziła wiele miast w Polsce i w innych krajach Europy, a w Grecji była prezentowana w Salonikach i w Larissie.

Przedmioty wchodzące w skład kolekcji, obok tysięcy innych, trafiły do PMA w różny sposób. Niektóre zostały podarowane przez kolekcjonerów lub osoby, które przypadkowo weszły w posiadanie cennych zabytków. Poważnym źródłem wzbogacania zbiorów PMA były prace wykopaliskowe prowadzone przez pracowników muzeum już od okresu międzywojennego. Najczęściej były to badania ratownicze, prowadzone na niszczonych obiektach na terenie Polski, Białorusi i Ukrainy. Część z nich została przejęta ze zbiorów innych muzeów.

Prezentowane eksponaty to głównie biżuteria i elementy ubioru wykonane z różnych metali, szkła i kamieni półszlachetnych. Wystawa gromadzi najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji warszawskiego muzeum. Zabytki przedstawiają różne style zdobnicze i typy ozdób. Niejednokrotnie są to unikalne, jednostkowe wyroby o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej wykonane z brązu, srebra, szkła, a sporadycznie także złota, kamieni półszlachetnych czy bursztynu.

Ze względu na rodzaj i sposób użytkowania ozdób wystawa podzielona została na kategorie. Na ekspozycji podziwiać można różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Odnaleźć można rozmaitego kształtu zawieszki od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i wieszane na szyi miniaturowe toporki. Asortyment biżuterii uzupełniają bardzo ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich. Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin.

Ozdoby pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Reprezentują stylistykę typową dla złotnictwa zachodnio- i wschodniosłowiańskiego, skandynawskiego i bałtyjskiego. Zostały znalezione w różnych regionach środkowej i wschodniej Europy - w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, na terenach zasiedlonych przez ludność słowiańską oraz bałtyjską.

Czas trwania: 5 grudnia 2018 - 31 stycznia 2019

Dni i godziny otwarcia Muzeum: od wtorku do niedzieli 09:00 – 16:00, w poniedziałki nieczynne.

Adres: Leof. Vasilissis Sofias 22, Ateny 106 75, http://www.byzantinemuseum.gr/nk-widget