Grecja powoli budzi się z wakacyjnego snu, na deski teatrów wychodzą grupy teatralne i muzyczne z całego kraju i zza granicy, aby zaprezentować najnowsze dzieła.

Co tydzień możecie uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, oglądać sztuki starożytne i słuchać niesamowitych koncertów.

Zaplanujcie wrzesień jak najlepiej! Radzimy rezerwować bilety z wyprzedzeniem ponieważ wszystkie te wydarzenia cieszyć się będą ogromną popularnością, zarówno wśród mieszkańców jak i turystów!

Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzeń, który dla was przygotowaliśmy.

1. Acharnian autorstwa Arystofanesa w Odeonie Heroda

wrzesien acharnian

Acharnian Arystofanesa wychodzi na scenę tylko na jedną noc we wrześniu. Arystofanes stawia tym razem na wyśmiewanie wojny i podżegaczy do wojny, wyrażając tęsknotę ludzi za pokojem. Komedia rozgrywa się w Acharnae (współczesne Menidi).

Arystofanes jest w pełni świadomy, że gatunek komediowy pochodzi z religijnych ceremonii płodności. W całej sztuce istnieje wiele odniesień do Dionizosa. W jednej pamiętnej scenie Dikaiopolis i jego rodzina wykonują falliczną procesję i śpiewają falliczną piosenkę. Są też świetne komiczne sceny, typowe dla farsy Megary. Żywy chór dawnych górników Menidi przekształca tę wspaniałą komedię w szaloną ucztę dionizyjską. Spektakl będzie czerpał z popularnej tradycji, odzwierciedlając dionizyjskiego ducha tak znaczącego w tej pracy.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 1 września 2018, start 21:00
Bilety: od 15 euro

2. „Żaby” autorstwa Arystofanesa

wrzesien zaby

Jedne wyjście na deski teatru we wrześniu. To przede wszystkim wielka polemika o ideowym i artystycznym kształcie teatru starogreckiego, prowadzona w Hadesie między Ajschylosem i Eurypidesem. Ajschylus nieustannie odrzuca swojego przeciwnika wyrażeniem ,,lekythion apolesen", lub ,,stracił swój mały błysk", co powszechnie uważa się za dowcip o seksualnej impotencji Eurypidesa. Świat żywych powoli gaśnie, z powodu braku wyobraźni, aby tworzyć nowe mity. Natomiast świat podziemi wybucha życiem, ponieważ jego mieszkańcy zachowują moc wyobraźni, wciąż mając głowy pełne pomysłów.

Okraszona plebejskim humorem sztuka najwybitniejszego ze starożytnych komediopisarzy greckich.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 3 września 2018, start 21:00
Bilety: od 15 euro

3. Boris Berezowski w Odeonie Heroda

wrzesien boris

Rozkoszuj się arcydziełami wykonanymi na fortepianie, w towarzystwie orkiestry, najbardziej romantycznego repertuaru na tym wyjątkowym koncercie symfonicznym Borisa Bieriezowskiego i Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, występującej na kultowej scenie Odeonu Heroda.

Solista fortepianowy i legendarny rosyjski wirtuoz Borys Berezowski przewodzi programowi muzycznemu, koncentrując się na dziełach znanych kompozytorów romantycznych, takich jak Fryderyk Chopin i Piotr Czajkowski. Będzie to czarujący wieczór kultowych artystów pod cieniem Akropolu.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 4 września 2018, start 21:00
Bilety: dostępne na stronie ticketservices.gr, lub pod numerem tel.: +30 210 723 4567

4. ,,Elektra” autorstwa Eurypidesa

wrzesien elektra

Elektra, jedna z najważniejszych tragedii Eurypidesa, weszła na scenę Odeonu Heroda tylko na jedną noc we wrześniu.

Wszechobecne badanie zemsty, winy, skruchy i sprawiedliwości. Nie jest jasne, czy została ona wyprodukowana przed czy po Sofoklesowe wersji Elektry.

Osobliwy sposób, w jaki Eurypides zarządza znaną mitologią, poprzez serię nowości i narracyjnych innowacji, jest mistrzowski i powszechnie uważany za jedno z najlepszych osiągnięć w światowej dramaturgii.

Themis Moumoulidis reżyseruje i opisuje tę produkcję jako "thriller liryczny" i zapewnia współczesną interpretację tej starożytnej tragedii.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 7 września 2018, start 21:00
Bilety: od 15 euro

5. Parios Yiannis daje koncert w Teatrze Katrakeio

wrzesien parios

Yiannis Parios wystąpi we wspaniałym teatrze na świeżym powietrzu w Katrakeio w Atenach, aby zaprezentować nowe utwory, które jeszcze nie zostały wydane. Usłyszymy nowe piosenki po raz pierwszy na tym wyjątkowym koncercie.

Parios jest jednym z najbardziej znanych greckich śpiewaków, wystąpi z 10-osobową orkiestrą prowadzoną przez dyrygenta Dino Georgountzosa. Artysta ceniony jest na całym świecie za piosenki o miłości i ballady. Jest członkiem greckiej i międzynarodowej sceny muzycznej od ponad 40 lat i współpracował z wieloma czołowymi greckimi kompozytorami i autorami tekstów, w tym Yiannis Spanos i Mikis Theodorakis.

Gdzie: Teatr Katrakeio, Acropoleos & Nestoros, Nikaia (znajduje się około 12 km od centrum Aten)
Kiedy: 8 września 2018, start 21:00
Bilety: 13 euro (uwaga: dzieci powyżej 4 lat wymagają biletu)

6. Plutos autorstwa Arystofanesa

wrzesien plutos

Satyra polityczna Arystofanesa. Plutos przybywa we wrześniu do Odeonu Heroda, będzie prezentowany przez Teatr Narodowy Grecji.

W oparciu o współczesne Ateny, Plutus to historia upadłego rolnika Chremylosa, który nie potrafi zrozumieć, dlaczego stracił fortunę, mimo że był uczciwy i przyzwoity.
Po odwiedzeniu Wyroczni Delphi, Chremylos wraca do domu ze ślepym staruszkiem, narzuconym mu przez Apolla. Z pomocą swego niewolnika odkrywa, że ten człowiek to nikt inny jak Plutos, bóg bogactwa. Chremylos i wszyscy uczciwi obywatele oczekują, kiedy Plutos odzyska wzrok. Rzeczywiście, Asklepios go leczy, a sprawiedliwość zostaje przywrócona. W odpowiedzi Penia, bogini ubóstwa, która tak długo zarządza miastem, teraz próbuje bronić cnót życia, które jest biedne, ale uczciwe. Jednak Ateńczycy nie są przekonani i planują przywrócenie Plutosa do jego dawnej pozycji na tyłach Świątyni Ateny, gdzie znajduje się skarb publiczny.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 10 września 2018, start 21:00
Bilety: od 10 euro

7. Amerykański Teatr Tańca Alvina Aileya

wrzesien alvin

Alvin Ailey American Dance Theatre, jeden z czołowych amerykańskich zespołów tanecznych, przyjeżdża do Megaron w Atenach w ramach trasy związanej z 60-leciem zespołu.

Zespół założony został przez zmarłego choreografa Alvina Aileya w 1958 roku, który kształtował krajową scenę tańca współczesnego. W spektaklu zaprezentowana zostanie oryginalna choreografia z prac Aileya, w tym ,,Revelations" duchowa sekwencja inspirowana afrykańsko-amerykańskimi piosenkami gospel i bluessem.

Gdzie: Ateńska hala koncertowa – Megaron, 1 Kokkali i Vassilissis Sofias, tel. 210.728.2333
Kiedy: 11-15 września 2018, start: 21:00
Bilety: od 40 do 120 euro, mogą być zakupione wcześniej na stronie www.viva.gr.

8. Sara Baras - Flamenco w Odeonie Heroda

wrzesien sara

Uważana za jedną z najlepszych tancerek flamenco na świecie, Sara Baras po raz pierwszy we wrześniu odwiedzi Odeon Heroda, wraz ze swoimi tancerzami i orkiestrą, prowadzoną przez wybitnego gitarzystę Keko Baldomero.

W swoim nowym show ,,Shadows" umiejętności taneczne Baras łączą się z jej fascynującymi choreografiami, zarówno tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi, z techniczną perfekcją. Baras zaprezentuje Farruca - rodzaj muzyki flamenco, typowej dla cante chico, tradycyjnie tańczonej tylko przez mężczyzn.

Jej tournee to 20. rocznica powstania "Sara Bara Flamenco Ballet Company".

Gdzie: : Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 14 września 2018, start 21:00
Bilety: od 20 euro

9. Balet Zorba na Stadionie Panathenaic

wrzesien zorba

Historyczny Stadion Panathenaic (Kallimarmaro) gości Balet Opery Sofijskiej i Grecką Orkiestrę Opery Narodowej podczas prezentacji baletu Lorca Massine klasycznego utworu Mikisa Theodorakisa ,,Zorba", opartego na legendarnym bohaterze stworzonym przez Nikosa Kazantzakisa i uwiecznionym na ekranie w 1964 roku w filmie Michaela Cacoyannisa. Imponująca produkcja obejmuje również chór Fon Musicalis.

Zorba to opowieść o miłości, przyjaźni i pasji.

Gdzie: Stadion Panathenaic, Aleja Vasileos Konstantinou
Kiedy: 15 września 2018, start 21:00
Bilety: od 5 euro

10. ,,Love and Laments of Women’’ sztuka inspirowana twórczością Eurypidesa

wrzesien eurioides

Love and Laments of Women łączy potężne kobiece monologi w jeden czarujący wieczór w Odeonie Heroda w Atenach.

Zainspirowany wielkimi tragediami Eurypidesa, występ zaprezentują najlepsi greccy aktorzy i dwunastoosobowy chór, który zwiększy pasję, intensywność i konflikty tych monologów.

Występ słynnych bohaterów Eurypidesa z jego kultowych dzieł, w tym Medei, Elektry, Alcestisa i innych, prezentowany przez The Actor's House i organizację kulturalną Sound & Picture Theater. Reżyseria: Panos Angelopoulos

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 16 września 2018, start: 21:00, , czas trwania: 1 godzina i 45 minut.
Bilety: od 10 euro

11. Thesmoforie autorstwa Arystofanesa

wrzesien thesmaforie

Jest to jedna z trzech sztuk Arystofanesa napisanych w 411 p.n.e., w czasach, gdy demokracja została obalona i zastąpiona przez oligarchię, kiedy kobiety wzywały do stabilności politycznej. Sztuka o problemach płci, poszukiwaniu osobistej tożsamości, walki o równość praw obywatelskich, kryzysie wartości i prawach. Przede wszystkim jest to sztuka poruszająca wciąż aktualne tematy, pełna humoru i teatralności.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 19 września 2018, start 21:00
Bilety: od 15 euro

12. Luz Casal w Odeonie Heroda

wrzesien luz

Hiszpańska piosenkarka popowa Luz Casal wykona wiele swoich największych przebojów w Odeonie Heroda w Atenach, podczas magicznego wieczoru w cieniu Akropolu. W towarzystwie orkiestry solistów, Casal zaśpiewa swoje najpopularniejsze piosenki, w tym ,,Piensa en mi" i ,,Un ano de amor" ze słynnego filmu ,,Wysokie obcasy”.

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 20 września 2018, start 21:00
Bilety: od 35 do 85 euro

13. CLASSIC ROCK 2 w Odeonie Heroda

wrzesien rock
Orkiestra Państwowa w Atenach wraz z Orkiestrą Filharmoniczną w Pradze wykonają utwory Pink Floyd, Rolling Stones, Led Zeppelin, Queen, AC / DC, Deep Purple i innych popularnych zespołów. Goście specjalni to angielski zespół rockowy Johna Leesa, Barclay James Harvest, który świętuje swoją 50-letnią kareirę, wykonując największe hity, w tym ,,Poor Man's Moody Blues" i ,,Hymn".

Gdzie: Odeon Heroda, ulica Dionysiou Areopagitou, nieopodal stacji metra Akropoli (Linia Czerwona)
Kiedy: 21 września 2018, start 21:00
Bilety: od 30 do 83 euro na www.ticketservices.gr

Opr. Aneta Brzuskank-widget