W styczniu 2018 wybrałam się na wystawę Van Gogh alive w Megaro Musiki w Atenach (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών). I pomimo, że bilety nie należały do najtańszych, na wystawie nie pojawił się żaden prawdziwy obraz artysty, a krytycy sztuki mają mieszane uczucia, jeśli chodzi o taki sposób prezentowania dzieł, to jednak warto było zobaczyć zupełnie inną formę przedstawienia życia i twórczości Vincenta Van Gogha.

Wystawa osiągnęła ogromną popularność na świecie, a ja sama byłam zaskoczona zarówno ilością osób odwiedzających, jak i przedziałem wiekowym.

Wystawa składała się z dwóch części 
Pierwsza część to powieszone na ścianach zdjęcia artysty i jego obrazów z krótkimi informacjami na temat jego życia i tworzonych przez niego dzieł. W pomieszczeniu również można było zobaczyć zrekonstruowaną sypialnie malarza w Arles we Francji, w którym stworzył swoje najbardziej popularne obrazy. Dlatego też to miejsce zostało uznane za jedno z najpłodniejszych okresów w jego artystycznym życiu.

wystawa van gogh2 wystawa van gogh1

Przechodząc do drugiego pomieszczenia, na podłodze oraz na ścianach, zostały wyświetlone przez projektory dzieła Van Gogha w bardzo dużych rozmiarach, a także jego najważniejsze cytaty, wyrażające jego spojrzenie na twórczość, miłość i życie. Większość tych cytatów to fragmenty listów, jakie Vincent pisał do swojego jednego z braci - Theo - z którym był bardzo związany emocjonalnie. Wszystko to zostało oprawione bardzo spokojną i nastrojową muzyką.

Na wystawie również była niespodzianka, nie tylko dla najmłodszych, ale dla każdego, kto po krótkiej instruktażowej lekcji rysunku, pragnął za pomocą ołówka i kartki papieru, stworzyć swój własny niepowtarzalny rysunek.

Zachęcam do zapoznania się z sylwetką malarza - artysty i, jeśli będziecie mieć taką możliwość, do odwiedzenia tej interesującej wystawy.

Wystawa w Atenach trwała od 7 listopada 2017 do 4 marca 2018

Więcej informacji: www.grandeexhibitions.com

tekst, zdjęcia: Agnieszka Płotkowskank-widget