W minioną sobotę i niedzielę w Atenach miały miejsce obchody upamiętniające stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niesamowity i pełen wrażeń weekend stanowił okazję do świętowania nie tylko dla Polaków mieszkających w swoim kraju, ale także dla tych poza jego granicami.

niepodlegla bieg niepodlegla bieg4 niepodlegla bieg1

Obchody rozpoczęły się od sobotniego wydarzenia „Biegniemy dla Niepodległej”. Trasa biegu liczyła 1918 metrów, rozpoczęła się pod Akropolem, a zakończyła na placu przed budynkiem Zappeion. Szczególny charakter tej akcji polegał na tym, że jej celem nie było wyłonienie zwycięzcy – uczestnicy maszerowali wspólnie w zwartej grupie, dzięki czemu droga prowadząca pod gmach Zappeion wypełniła się biało-czerwonymi barwami. Na mecie wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali polski hymn. Następnie głos zabrała ambasador Polski w Atenach Anna Barbrzak, która przypomniała, że historyczne wydarzenia sprzed stu lat, wciąż mają niebagatelny wpływ na nasze życie.

Dalsza część imprezy upłynęła pod znakiem recitalu fortepianowego Open Air, podczas którego Artur Sychowski i Magdalena Hierowska – Sychowska wykonali utwory Fryderyka Chopina.

niepodlegla koncert niepodlegla koncert2 niepodlegla koncert3

Dodatkową atrakcją dla widzów był występ uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki, prezentujący krótki program artystyczny, na który złożyły się pokazy tradycyjnych polskich tańców min.: poloneza, mazura, krakowiaka. Wystąpiła również młoda, utalentowana skrzypaczka Katerina Prodani, która zagrała utwór Henryka Wieniawskiego pt. „Etudes-Caprices op 18 no 3”.

niepodlegla taniec niepodlegla koncert skrzpce niepodlegla taniec4
     
niepodlegla taniec3 niepodlegla taniec8 niepodlegla taniec7

Uroczystości uroku i podniosłości dodawały patriotyczne pieśni, śpiewane wspólnie przez przybyłych. W ich trakcie serwowano polskie produkty spożywcze, m.in. słodycze i jabłka, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się pączki i herbata z sokiem malinowym.

niepodlegla tlum4 niepodlegla tlum7 niepodlegla tlum3
     
niepodlegla stoisko4 niepodlegla serca niepodlegla paczki3

Uczestnicy zwiedzili także dwie wystawy – „About Polska” oraz „Ojcowie Niepodległości”, które prezentowano przed budynkiem Zappeion. Stało się okazją do zapoznania się z zarysem ówczesnej historii, który przybliżył przedstawiciel IPN.

niepodlegla wystawa1 niepodlegla ipn niepodlegla wystawa2

Z okazji obchodzonego święta budynek Zappeion w Ateńskich Ogrodach Narodowych podkreślono na biało-czerwono, co przypominało, że nie odzyskanie przez nasz kraj niepodległości świętuje się nie tylko w Polsce ale również w innych częściach świata nie zapomina się o tym ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. Uroczystości zakończyły się wykonaniem wspólnego zdjęcia na tle podświetlonego Zappeiou.

niepodlegla zapeion2 niepodlegla zapeion1 niepodlegla zapeion3

Kolejny dzień uroczystości, czyli jubileuszowa niedziela 11 listopada, upłynął pod znakiem klasycznego maratonu ateńskiego, w którym udział wzięło prawie sześciuset biegaczy z naszego kraju. W jego trakcie wiele razy wspominano o obchodzonym przez nas święcie – temat odzyskanej niepodległości przywoływano zarówno na starcie, w miejscowości Maraton, jak i na mecie, którą stanowił Stadion Panathinaikos (Kalimarmaro) w Atenach. Na trasie polscy biegacze wyróżniali się barwami narodowymi, koszulkami z logotypem „Niepodległa”, flagami i śpiewem w języku ojczystym. W trakcie biegu, a także na mecie kibice i organizatorzy serdecznie witali uczestników w ich rodzimym języku, co było naprawdę wzruszające. Sześciu najszybszych zawodników – trzy Polki i trzej Polacy – otrzymali okolicznościowe medale. Z kolei zdobywcom pierwszego miejsca puchary i wieńce laurowe wręczyła ambasador Barbarzak oraz prezes Greckiej Lekkoatletycznej K. Panagopoulosa. A wszystko to, by uczcić niepodległą.

niepodlegla maraton niepodlegla maraton2 niepodlegla maraton1

W maratonie – oprócz trasy 42 km – można było pokonać również dystanse 5 i 10 km oraz 1200 m. Wśród biegaczy nie zabrakło uczniów Zespołu Szkół w Atenach. W sumie – różne dystanse – przebiegło 150 uczniów, rodziców i nauczycieli. Zmagania zakończyły się wręczeniem pamiątkowych medali. Sportowe wyzwanie podjął również sztab ambasady Polski w Atenach z ambasador Barbarzak na czele, który przebiegł trasę 5 km.

niepodlegla stoisko

niepodlegla stoisko2

niepodlegla stoisko1

Cała impreza została dobrze zorganizowana i przebiegła pomyślnie, a start w niepodległościowym biegu – na którymkolwiek z dystansów – dla każdego z pewnością stanowił niesamowite przeżycie. Przed maratonem polska ambasada w Atenach zorganizowała w hali Ergo Marathon Expo stoisko promocyjne, na którym dostępne były materiały promocyjne dotyczące naszego kraju, napoje witaminowe i produkty sportowe. Tam też polscy i polonijni biegacze otrzymali koszulki z logotypem „Niepodległej”, w których duża ich część pobiegła w maratonie.

Zdjęcia, tekst : Marzena Mavridis
                      Paula Michalak

Zdjęcia z biegu „Biegniemy dla Niepodległej” i Maratonu uczniów ZS pochodzą ze strony szkoły.nk-widget