26 września 2017 w Klubie Oficerskim Armii Greckiej odbyła się uroczystość upamiętniająca Dzień Wojska Polskiego. Do neobarokowego budynku w imieniu Ataszat obrony RP, płk. Zbigniewa Rybka zostali zaproszeni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wysokiej rangi wojskowi, przedstawiciele polskich jak i greckich firm oraz przedstawiciele społeczności polonijnej i Kościoła.

wojsko polskie11 wojsko polskie9 wojsko polskie12

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę decydującego polskiego natarcia w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku, stoczonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

Trwająca niemal dwa tygodnie, zwycięska bitwa zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną. Został on przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego i wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą.

wojsko polskie2 wojsko polskie10 wojsko polskie3

Zaproszonych gości przywitała Ambasador RP w Atenach, Anna Barbarzak. W swojej wypowiedzi przybliżyła historię Bitwy Warszawskiej.

Na uroczystości został oficjalnie przedstawiony nowy Attaché Obrony RP, płk. Zbigniew Rybka.

wojsko polskie13 wojsko polskie8 wojsko polskie1

Przyjęcie upłynęło w miłej atmosferze, zwłaszcza, że tematów do rozmów zarówno ze względu na przyjazd nowego Attaché Obrony RP nie brakowało. Zebrani mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi „Made in Poland” oraz „Polish Economy” zaprojektowanymi przez WPHI. Dla zaproszonych gości przygotowano również specjały kuchni greckiej.

tekst, zdjęcia: Marzena Mavridisnk-widget