Obecne od lata 2015 roku capital controls to jedno z większych zmartwień, które „wypromował” kryzys w Grecji. Zmiany, które będą odczuwalne w następnych dniach pozwalają na większe transakcje pieniężne jak i inne aktywności.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów (Efklidis Tsakalotos), które zostało zamieszczone w Dzienniku Ustaw, od 1 marca 2018 roku wprowadza się następujące zmiany:
- Likwidacja ograniczeń w kwestii otwarcia kont bankowych. Ściślej, zezwala się na otwarcie rachunku bankowego przez osoby fizyczne bądź prawne bądź inne oraz uiszczenie współbeneficjenta istniejącego już konta w instytucji kredytowej niezależnie od utworzenia nowego numeru klienta (Customer ID).

- Wzrost kwoty wypłaty gotówki z 1800€ do 2300€. W szczególności będzie można wypłacić gotówkę do kwoty 2300 EUR każdego miesiąca kalendarzowego na konkretne ID klienta w danej instytucji kredytowej z placówek w Grecji i za granicą.

- Wzrost kwoty przelewów w euro lub zagranicznych walutach za granicą od 2000 EUR do 2300 EUR. Dokładniej, zezwala się na przekaz banknotów z euro i / lub z obcej waluty na osobę fizyczną oraz za podróż zagraniczną.

- Dodatkowo ułatwia się procedurę funduszy transferowych za granicę poprzez instytucje kredytowe i instytucje płatnicze. W szczególności dopuszczalne jest przyjmowanie i realizacja zleceń przelewu środków za granicę do kwoty 2000 EUR na identyfikator klienta i każdego miesiąca kalendarzowego.

Opr. Karolina Swatnk-widget